Nikto to nechce, ale stane sa. Stratíte doklady (či už vlastným pričinením alebo za „asistencie“ niekoho iného), ochoriete alebo vás odrazu chcú pokutovať a vôbec netušíte za čo. Ohodený špak? Fľaška piva v ruke? Či si len tak pokojne visíte dolu hlavou z monumentu neznámeho národného buditeľa? Aj za toto vám v Miláne hrozí pokuta. Hoci je Miláno európske veľkomesto ako každé iné, má svoje špecifiká. Je dobré poznať ich, vyhnúť sa nedorozumeniam a menším či väčším cestovateľským katastrofám. No a keď už sa stane, vedieť, na koho sa obrátiť.

Nedajte sa okradnúť!

Asi v každom väčšom meste narazíte na jednotlivcov alebo skupiny, ktoré si zarábajú, nazvime to „alternatívnym spôsobom“. Úmerne k veľkosti plochy a frekvencii osôb sa hustota ich výskytu, žiaľ, zvyšuje. Preto Miláno nemá práve najlepšie štatistiky pokiaľ ide o drobnú kriminalitu, ako sú krádeže a podvody. Premelie sa tu množstvo turistov, ktorí sú veľkým lákadlom pre zlodejov, hlavne ak, očarení tunajšími pamiatkami/výkladmi obchodov, zabudnú na základné pravidlá bezpečnosti. Je lepšie byť na pozore a jednoducho týmto indivíduám nedať šancu.

Na príslušníkov mestskej polície narazíte v centre na každom kroku. 

Opatrnosť je najlepšia prevencia a prevencia je najlepšia ochrana. Preto si zopakujeme basic zodpovedného cestovateľa: zbytočne nevystavujte na obdiv drahé šperky (že načo ich potom mám?), nenoste zbytočne pri sebe veľkú hotovosť (všade môžete platiť kartou, niekde už aj mobilnou aplikáciou), platobné karty a peniaze noste na bezpečnom mieste a nie, zadné vrecko nohavíc to nie je. Pred cestou si zhotovte kópie cestovných dokladov a nechajte ich na hoteli/hosteli/b&b… V prípade, že náhodou máte ešte klasickú papierovú letenku, tak aj tú (lietate s Air Flintstones? 🙂 ).

Samozrejme, dávajte si pozor na svoje kabelky, tašky a plecniaky. Ak si myslíte, že osoby, ktoré majú zálusk na vaše ťažko zarobené statky, v dave hravo odlíšite, tak vedzte, že väčšina z nich už dôkladne zapracovala na svojom outfite a od bežných turistov sú na nerozoznanie. Až na to, že namiesto vydarených selfie majú zálusk na váš pudilár. Ku krádežiam dochádza klasicky tam, kde to hustne. Teda v centre mesta, na železničných staniciach, na frekventovaných zastávkach metra, vo všeobecnosti pri nastupovaní a vystupovaní v prostriedkoch hromadnej dopravy, na eskalátoroch a v každej tlačenici.

No-go

Povedzme to na rovinu. Sú jednoducho miesta, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Do niektorých bežný turista nezablúdi, lepšie povedané, ocitne sa tam, len keď zablúdi, lebo väčšinou nie sú cieľom prehliadky. Ale môže sa vám napr. stať, že pri výbere ubytovania vás zláka cena zrovna v takejto časti mesta. Takže, kam nie. Za denného svetla a v trezvom stave je Miláno bezpečným mestom. Už len prepočet jeden mestský policajt na 450 obyvateľov dáva pocit istoty. K nim treba prirátať príslušníkov štátnej polície, armády, karabinierov… Ich prítomnosť sa ešte zvyšuje počas udalostí, ktoré lákajú do mesta väčší počet návštevníkov, ako napr. fashion week, športové či hudobné akcie.

Počas veľkých akcií panujú v meste mimoriadne bezpečnostné opatrenia, napr. dvojité zábrany pred katedrálou.

Ja som na základe skúseností svojich aj sprostredkovaných, štúdií a odporúčaní zhotovila tento zoznam no-go zón:

  • Parco di Rogoredo, ktorý miestni nazývajú aj „Boschetto della droga“ (drogový lesík), a tým je vlastne povedané všetko.
  • Via Gola a Viale Bligni č.42, ktorá má podobnú fámu

  • v noci z rovnakého dôvodu aj Colonne di San Lorenzo, resp. parčík za Bazilikou San Lorenzo (cez deň je to úplne ok)

Nehľadajte ubytovanie v:

  • štvrť Quarto Oggiaro, Adriano, Crescenzago, piazza Corvetto a periférne časti ulíc Giambellino, Lorenteggio a Chiesa Rossa pre vysokú koncentráciu problémových skupín

  • via Padova, ktorá za bieleho dňa nie je nebezpečná, v noci je však známa pouličným výtržníctvom. V minulosti táto zóna nemala dobrú povesť, no v posledných rokoch prechádza zásadnou revitalizáciou, najmä vďaka mnohým pro-loco združeniam. Milovníci etnickej kuchyne a street art tu nájdu zaujímavé miesta. Takže vybehnúť sem je ok, ale ubytko nie.

  • periférne časti mesta, v ktorých sú väčšinou sociálne byty

Po zotmení neodporúčam túlať sa po opustených uliciach a parkoch (niektoré sú aj tak zatvorené). Skrátka to, čo by ste nerobili ani doma. Ak v skupine vyrážate do mesta užiť si nočný život, aspoň jeden člen by mal ostať ako-tak triezvy. Bolo by optimálne, keby ste sa vrátili v rovnakom počte (a v rovnakej zostave), v akom ste odišli, a nenechávali nikoho osamote („veď choďte, ja vás nejako dobehnem“). Vysoko rizikové je nasadať do auta niekoho, koho nepoznáte, hoci vás lámanou angličtinou presviedča, že je taxikár alebo z Uber-u. V neskorých nočných hodinách vám takisto neodporúčam cestovať trolejbusom 90/91. Pomýliť sa nemôžete, je to jedna z dvoch trolejbusových liniek v Miláne, ktorá prakticky obchádza vnútorný okruh mesta. Vyskytli sa tu roztržky a časté krádeže, hlavne mobilov a peňaženiek, no mesto už pracuje na tom, ako im predchádzať. Vo všeobecnosti sú prostriedky hromadnej dopravy v Miláne bezpečné, pretože sú vybavené kamerovým systémom. Takisto sa v nich nezriedka vyskytujú príslušníci policajných zložiek v civilnom oblečení, ako aj ich uniformovaní kolegovia. Jednajú pomerne rýchlo a nekompromisne.

Pozor na demonštrantov!

Úplne vám radím vyhýbať sa miestam, kde sa konajú protestné demonštrácie. Pochody, manifestácie a iné hromadné presuny obyvateľstva s mierumilovnou myšlienkou sú v poriadku. Je tam len kopec ľudí a chaos, ale nič extra vám nehrozí. Zato demonštrácie radikálnych skupín, to je úplne iná kategória. Vedia byť dosť agresívne a sú namierené najmä proti nadnárodným spoločnostiam a obchodným reťazcom (teda benzínky, fast foody, samoobsluhy…). Vyhnite sa tomu! K tejto skupine patria aj študentské manifestácie, pri ktorých mladí ľudia väčšinou protestujú proti povinnosti brigádovať počas stredoškolského štúdia v medzinárodných spoločnostiach. (teraz nasleduje pauza na nostalgickú spomienku na časy trávené na povinných zemiakových/chmeľových a iných brigádach za mojich študentských čias.) Ale každý nech si manifestuje za čo chce a proti čomu chce, pokiaľ to má fazónu a nehádže pri tom delobuch do Big Mac-u nezainteresovaného spoluobčana.

Zákony, predpisy, pravidlá

Doteraz sme si hovorili o situáciách, keď ste potenciálnou obeťou vy. Ľahko sa však môže stať, že sa ocitnete na opačnej strane (zákona), ak dobre nepoznáte miestne predpisy a nariadenia. Všetky vymenovať nemôžem, ale v skratke to najdôležitejšie. Užitočné rady automobilistom som už vypísala v jednom z prvých blogov a teraz pár slov k fajčiarom. Fajčenie škodí zdraviu a cigarety sú v Taliansku drahé. Okrem toho tu od roku 2003 platí zákon na ochranu nefajčiarov, ku ktorým sa hrdo hlásim. Fajčenie v uzavretých priestoroch (reštaurácie, bary, úrady…) je samozrejme off limits. Ale narozdiel od Slovenska, môžete fajčiť na zastávkach MHD. Na staniciach, letiskách a pod. sú pre fajčiarov vyhradené priestory. Od februára tohto roku pribudol zákaz fajčiť v aute, ak sú prítomné deti alebo tehotné ženy. Pokuta až do 500 euro. Rovnaká tarifa hrozí za odhodený ohorok.

Darsena, milánsky prístav, je ideálnym miestom na prechádzku. Nie však s fľaškou piva v ruke. V celom areáli platí zákaz používania sklených nádob.

A poďme od jedného neduhu k ďalšiemu. V Miláne od tretej hodiny nočnej do šiestej ráno vám v bare nenalejú. Alkohol, samozrejme. (veď kto by si už len kupoval malinovku po polnoci?). V tomto časovom rozmedzí je zakázaná aj konzumácia alkoholu na verejnom priestranstve. Nepochodíte ani v prípade, že by ste sa chceli liehovinami samozásobiť v supermarkete. Zákaz predaja alkoholických nápojov od polnoci do šiestej rána platí v každom obchode. Obmedzenia fungujú tiež počas kultúrnych a športových podujatí. Napr. v okolí štadiónov, lunaparkov či jarmokov sa smú podávať alkoholické nápoje len do 21%. Pivko áno, borovička už nie 🙂 . Čo sa jedla týka, street food môžete skonzumovať v okolí bistra, resp. na lavičke, v parku a pod. Taliani neradi vidia turistov obhrýzajúcich burgre či kebaby pred kostolmi či inými historickými skvostami. V Miláne sú ale veľmi zhovievaní a nijaký zákaz konzumácie jedla na verejnosti neplatí. V Benátkach či vo Florencii by ste s tým mohli mať problém.

Podobne ako v iných turisticky vyhľadávaných mestách, aj v Miláne je zakázané štverať sa na historické monumenty, kúpať sa vo fontánach, rozkladať otvorený oheň či stanovať v parkoch a na verejných priestranstvách. Pre vstup do kostolov sa vyžaduje adekvátne zahaľujúce oblečenie. Špecifické požiadavky na outfit majú pri vstupe do milánskeho dómu. Okrem toho, že oblečenie by malo zodpovedať dôstojnosti miesta, dnu vás nevpustia ani v tričkách s názvami alebo symbolmi športových klubov, svadobných či spoločenských šatách, uniformách a iných odevoch, ktoré by poukazovali na vaše príslušenstvo k určitej skupine alebo názoru. Teda nič, čo by narúšalo dekórum a neutralitu sakrálneho priestoru, neprejde.

Nevhodne oblečení turisti si môžu zakúpiť zahaľujúcu pláštenku.

Ak sa vám z cenoviek v značkových obchodoch zahmlie pred očami, no napriek tomu ste odhodlaní domov doniesť peknú kabelku a rozhodnete sa pre jej napodobeninu, mali by ste vedieť, že ide o porušenie zákona. Nielen výrobca a predavač, ale aj nakupujúci sa dopúšťa priestupku. Okrem toho, že kvalita takýchto výrobkov je sporná, nepodliehajú ani nijakým povinným kontrolám. Viacerými testami zhabaných “fejkov” sa preukázalo, že sú často zhotovené z toxických materiálov. A tak okrem ostudy si môžete privodiť aj pekný ekzém. Ako sa hovorí “dva v jednom” 🙂 To, že kúpou falzifikátov podporujete kriminálne organizácie, to už len tak na okraj.

Kupovaním falzifikátov sa v Taliansku dopúšťate priestupku, za ktorý hrozí pokuta až do 7.000 euro! 

Choroby a úrazy

Choroba si nevyberá a občas príde, keď je to najmenej vhodné (hm, že kedy je to vhodné?). V prípade, že ochoriete a nutne potrebujete lekársku pomoc, navštívte najbližšiu pohotovostnú službu. Ošetrenie je bezplatné, ak sa preukážete medzinárodným zdravotným preukazom (s EU znakom). Podľa závažnosti príznakov vám pridelia kód. Biely znamená, že vám v podstate nič nie je, zelený uznáva, že ste síce chorí, ale mohlo to aj počkať, pri žltom sa vám už črtá nádej, že sa dostanete na vyšetrenie a červený je stav ohrozujúci život, ale to by vás doviezla sanitka. Preto buď zvážte, či chcete hodiny a hodiny čakať medzi chorými ľuďmi, alebo navštívite doktora po návrate domov.

Samozrejme, ak ste v Taliansku dlhodobo (napr. kvôli štúdiu alebo práci) máte nárok na svojho obvoďáka. Ak by vám náhodou došli lieky, alebo by ste ich nutne potrebovali, v lekárni vám často za plnú cenu predajú aj medikamenty na predpis, napr. antibiotiká či anithistaminiká a pod. Dobre je mať poruke názov účinnej látky, lebo obchodné názvy sa môžu líšiť od tých slovenských.

Pomoc v núdzi

Nech už by sa vám prihodilo čokoľvek, vedzte, že v Miláne nie ste sami. Sídli tu totiž honorárny konzulát Slovenskej republiky, ktorý poskytuje asistenciu Slovákom v núdzi. Týka sa to najmä straty dokladov, krádeží a pod. Asistentka konzula Veronika Bella okradnutým Slovákom radí: „Hlavne nepanikáriť! Najdôležitejšie je ihneď zablokovať platobné karty a zahlásiť stratu pasu alebo občianskeho na veľvyslanectve v Ríme. Potom ohlásiť krádež na polícii.“ Obrátiť sa môžete na každého uniformovaného príslušníka polície v okolí, ktorý vás bude navigovať k najbližšej policajnej stanici. Náhradné cestovné doklady si môžete vybaviť na konzuláte. Je potrebné priniesť dve fotografie (fotoautomaty sú v metre) a za nový doklad zaplatíte 10 euro. Pri priamej ceste na Slovensko by vás letecká spoločnosť mala nechať odletieť aj bez náhradného dokladu totožnosti len s potvrdením o krádeži, nemožno však zaručiť, že to bude rešpektovať. Veronika mi pripomenula aj službu ministerstva zahraničných vecí –  sms-ku, ktorá vám po prekročení hraníc zapípa v mobile. Ak ju automaticky mažete, ako ja, tak to nerobte, lebo sa ukázalo, že v prípade núdze je dobré mať tieto údaje poruke (ak vám, samozrejme, neukradli práve telefón).

A na záver ešte dôležité adresy a čísla:

Honorárny konzulát SR v Miláne

Via Filippo Turati 6

(Je to hneď prvý vchod napravo, office je na 4. poschodí naľavo od výťahu.)

Úradné hodiny:

Pondelok 9.00 – 14.00
Štvrtok 13.00 – 18.00
Piatok 9.00 – 14.00

tel. +39 02 39325866

mobil +39 338 942 42 31

e-mail: milano@consolatislovacchi.it

Náhradný cestovný doklad sa vydáva aj mimo pracovných hodín po telefonickej dohode.

Veľvyslanectvo SR v Ríme (kvôli krádeži dokladov)

tel. +39 06 36715200 do 16:00,

po 16:00 diplomatická služba mobil +39 3385432071

V Taliansku existuje jediné číslo pre všetky núdzové volania: 112

dočasne sú však ešte v platnosti ďalšie čísla:

polícia 113

carabinieri 112

finančná polícia 117

mestská polícia +39 02 0208

požiarnici 115

záchranná služba 118

nehodovka 803 116

Straty a nálezy

Via Friuli 30

 02 88453900

(po-pi 8.30-12.00, 13.00-15.30)

Pin It on Pinterest

Share This