Ešte predtým, než sa pozrieme na najlepšie a najpraktickejšie mobilné aplikácie a weby, povieme si, kde sa pripojiť na verejnú wifi. Páni z Európskeho parlamentu sa síce postarali o to, že máme správne zakrivené banány a ceny za datovanie v roamingu nás už neprivedú na žobrácku palicu, na druhej strane zadarmo je zadarmo. 🙂

Treba si otvorene priznať, že ešte pár rokov dozadu to bolo s voľným pripojením na internet v Miláne biedne, čo je na svetovú metropolu veľká ostuda. No máme tu rok 2018 a mnohé sa viditeľne zlepšilo a stále zlepšuje. Naďalej však platí, že pred prístupom do každej verejnej siete sa musíte najskôr zaregistrovať – väčšinou si vypýta meno, číslo telefónu a e-mail. Tak to totiž určuje protiteroristický zákon a nič s tým nenarobíme.

Najrozšírenejšia verejná wifina, ktorú sponzoruje mesto, je OpenWifiMilano. Donedávna pred každým pripojením vyžadovala heslo, ale už to zjednodušili a prihlasuje vás automaticky. Pokrytie je slušné, momentálne má 650 hotspotov a pribúdajú ďalšie nielen v centre, ale aj na perifériách. Chytíte ju takmer na každej zastávke autobusu alebo električky. A teraz to najdôležitejšie – objem prenesených dát je neobmedzený! Mestská wifi je zadarmo aj vo všetkých knižniciach, na mestských úradoch a v niektorých múzeách.

Najnovšie začína s wifi v podzemí experimentovať aj milánsky dopravný podnik ATM. Asi si uvedomili, že keď bude onedlho lístok stáť 2 eurá, chcelo by to nejakú pridanú hodnotu. A tak sa už na staniciach metra Duomo, San Babila a Cadorna môžete pripojiť na ATM Free Wifi. Teda, úprimne, na Cadorne sa mi to ešte nepodarilo. Zato tú na Duomo, kde je naťahané optické vlákno, chytíte dokonca hore, na námestí pred katedrálou! Prihlásiť sa dá jednoducho aj cez kontá na sociálnych sieťach. Ako tvrdí prevádzkovateľ, sieť vraj utiahne naraz vyše 10-tisíc užívateľov, pričom každý môže byť pripojený nepretržite štyri hodiny a surfovať po nete rýchlosťou 500 megabitov za sekundu. Potom sa tempo drasticky zníži na 200kb/s, čo je neklamným znamením, že je čas pobrať sa domov dobiť baterku a zafáčovať si prsty. ATM sľubuje stále zlepšovanie a rozširovanie siete v súlade s najnovšími tendenciami. Máme sa na čo tešiť!

V centre veľmi dobre funguje wifi nového Apple Store na Piazza Liberty. Je tam priestranné schodisko, a tak sa v prípade priaznivých klimatických podmienok môžete pohodlne uvelebiť a nerušene chatovať s tými, čo ostali doma. Širokú sieť hotspotov ponúka svojim klientom taliansky Vodafone a dobrý zvyk vybaviť svoj podnik pripojením na wifi si postupne osvojujú tiež reštaurácie, bary, kaviarne, kúpaliská a obchodné centrá. Totiž, ak v Miláne nemáš dáta, si hotový 🙂 !

Priestranné schodisko pred Apple Store sa stalo obľúbeným miestom Miláčanov aj návštevníkov mesta. Aj kvôli dobre fungujúcej wifine.

A teraz k webom a aplikáciám, ktoré by sa vám mohli hodiť pred alebo počas cesty do Milána. Mesto má pomerne slušný portál, ako návštevníka vás však skôr bude zaujímať jeho stránka venovaná špeciálne turistom. Nájdete na nej popis pamiatok, zoznam kultúrnych a športových podujatí, návrhy tématických itinerárov, a mapy. Všetko dosť detailne a graficky príťažlivo spracované. Na turistickom portáli „žije“ aj mladšia sesternica Siri, ktorú poznajú používatelia Apple zariadení. Je to tá čudná poskakujúca ikonka vpravo dole. Volá sa Chiara a zatiaľ hovorí len po taliansky a anglicky, ale vraj sa už drví arabčinu a čínštinu 🙂  . Z turistického portálu si môžete vytlačiť sprievodcu po Miláne, mapu mesta alebo stiahnúť apku Visit Milano. Je k dispozícii pre IOs aj pre Android.

Pri každej kultúrnej a historickej pamiatke v Miláne narazíte na totemy – informačné tabule s textom v taliančine a angličtine. Cez QR kód sa dostanete k prekladom do francúzštiny, španielčiny, čínštiny, japončiny, ruštiny a arbčiny a ďalším doplňujúcim informáciám, ktoré sa na tabuľu nezmestili, v taliančine a angličtine.

Pre hravé typy je ako stvorená aplikácia od Welc Map. Ide o kombináciu klasickej mapy a rozšírenej reality. Tvorcom išlo o spojenie nostalgickej emócie a najmodernejšej technológie – klasickej papierovej mapy a smartfónu. Apka funguje len pre mapy Welc. Po naskenovaní sa na obrazovke telefónu zobrazia všetky pozoruhodnosti – historické monumenty, kultúrne ustanovizne, športoviská, hotely, reštaurácie, trhy… Mapku si môžete vytlačiť aj doma (nemusíte vo farbe, funguje aj s čiernobielou verziou). K dispozícii sú tiež mapy Ríma, Turína a Rimini.

“Keď to fungovalo na Pokémonov, skúsime, čo to spraví s umením,” alebo niečo v tom zmysle si povedali tvorcovia aplikácie QuartoStatoAR. Ako už samotný názov napovedá, terčom ich záujmu sa stal známy obraz Giuseppe Pellizzu da Volpedo “Il quarto stato”, ktorý sa momentálne nachádza v milánskom Museo del Novecento. Nie je to vec, bez ktorej by ste v Miláne neprežili, ale uvádzam ju ako zaujímavý nápad, pretože po jej spustení stúpla návštevnosť múzea, predovšetkým o návštevníkov v mladšom veku. Vy si ju môžete vyskúšať aj v pohodlí domova, stačí len, ak si po stiahnutí aplikácie vyhľadáte na internete spomínané dielo (napr. tu na wikipedii) a preskenujete ho smartfónom na obrazovke počítača. Z obrazu vystúpia postavy, aby vám vyrozprávali svoj príbeh (v taliančine, keďže sú to Taliani)

Postavy z obrazu “Il quarto stato” ožívajú vďaka rozšírenej realite. Ktovie, čo by na to povedal autor diela…

Spomedzi kultúrnych inštitúcií som vybrala aplikáciu a stránku najznámejšej milánskej obrazárne. Pinacoteca di Brera na svojom webe okrem kalendára akcií a aktuálnych informácií poskytuje aj kompetný katalóg všetkých vystavených i nevystavených diel, ako aj fotografie najvýznamnejších a najvzácnejších obrazov vo vysokom rozlíšení. Vo formáte pdf si môžete stiahnuť plánik galérie. Aplikácia disponuje aj skenerom s vizuálnym rozlišovačom vystavených diel a audiosprievodcom.

Pri cestovaní po meste sa vám môže hodiť web milánskeho dopravného podniku ATM plný užitočných informácií. Tiež si z neho môžete stiahnuť apku. Odporúčam sledovať aj konto na Twitteri (@atm_informa), kde v reálnom čase avizuje aktuálne výluky, obmedzenia a zmeny v doprave. ATM je veľmi komunikatívny a v prípade otázok pohotovo odpovie.

Kvôli aktuálnym informáciám o mestskej hromadnej doprave v reálnom čase sa oplatí sledovať konto milánskeho dopravného podniku na Twitteri.

Na vyhľadávanie optimálnych spojov a trás sa môže hodiť tiež aplikácia Moovit. Notifikácie vás upozornia na dopravné zmeny a k dispozícii na stiahnutie sú aj offline mapy liniek v centre, vlakov siete Trenord, nočných spojov, kyvadlovej dopravy na letisko a dopravnej siete v okolitých mestách, nevynímajúc trajekty na veľkých jazerách. Ak by ste sa rozhodli cestovať z Milána vlakom a objavovať ďalšie krásy okolia, odporúčam stránku národnej železničnej spoločnosti Trenitalia. Klasicky na nej nájdete vyhľadávač všetkých druhov vlakových spojení, vrátane možnosti rezervácie a kúpy lístka. V prípade, že chcete ušetriť čas a cestovať na väčšie vzdialenosti, môžete využiť služby súkromného železničného prepravcu Italo, ktorý prevádzkuje vysokorýchlostné vlaky. Napr. do Ríma vás dovezie bez jedinej zastávky za tri hodiny. Tu je jeho stránka aj s appkou.

Na záver mi nedá nespomenúť blog, ktorý práve čítate 😀 . Pravidelne na ňom totiž nájdete nielen všetky potrebné informácie, ale aj aktuality, postrehy, kuriozity, recenzie a reportáže, jednoducho všetko, čo by ste o Miláne mali vedieť!

Pin It on Pinterest

Share This