V Miláne sa čas meria na týždne. Niežeby tu deň bol extrémne krátky, hoci aj to sa často stáva. Slovíčko „týždeň“ má pre toto mesto kľúčový význam. Takmer každý týždeň je totiž v Miláne venovaný nejakej téme. Móde, dizajnu, hudbe, jedlu, tancu, literatúre, futbalu, múzeám, ekológii aj počítačovým hrám… Aj keď mesto zverejňuje na začiatku roka zoznam oficiálnych „týždňoviek“, ako čas beží pribúdajú k nim ďalšie a ďalšie. Zdá sa, že čoskoro už kalendár nebude stačiť.

Všetko sa to začalo v dávnych rokoch osemdesiatych, keď sa popri významnom milánskom medzinárodnom nábytkárskom veľtrhu, začali po celom meste usporadúvať simultánne podujatia. Neboli nijako centrálne organizované. Ich usporiadatelia sa len snažili využiť prítomnosť tisícok vystavovateľov a návštevníkov a pritiahnúť ich pozornosť. Akcia postupne získala obrovský kredit a Miláno si vďaka nej vyslúžilo prívlastok „hlavné mesto dizajnu“. Dnes tunajší „Design week“ v mnohých smeroch predčí samotný nábytkársky veľtrh a veľa dizajnérov sa na výstave ani nezúčastňuje, ale vystavuje svoje kreácie výlučne v uliciach mesta.

Postupne aj ostatné veľtrhy začali doprevádzať sprievodné podujatia po celom meste a milánske týždňovky sa stali veľmi populárne. Až nakoniec si ich usporiadatelia povedali, že výstavy vlastne nie sú podmienkou, a aj keď sa žiadna momentálne nekoná, mesto tak či tak ožije nejakou témou či myšlienkou.

Tu je krátky foto-prierez niektorými z nich

Miláno je v prvom meste synonymom módy, takže zimný fashion-week, ako aj jeho jesenná edícia a mužská verzia, sú povinnou jazdou. Tieto zábery sú z nedávneho septembrového, pretože februárový týždeň módy sa niesol nielen v duchu módnych noviniek na sezónu jeseň-zima 2018, ale tiež extrémne hnusného počasia. Treba povedať, že narozdiel od iných “weekov”, milánsky fashion-week nie je veľmi otvorený bežným smrteľníkom. Väčšina podujatí je na pozvánky a aj novinári a blogeri musia zaplatiť mastný účet za akreditáciu, ktorá zaručuje vstup len na niektoré prehliadky a akcie. Nič to však nemení na tom, že po celom meste môžete naraziť na improvizované fotenie, zazrieť slávne osobnosti a tiež objavovať zaujímavé inštalácie.

Tento rok napr. Teatro la Scala dostalo nový outfit v podobe tapisérií a námestie pred ním sa opäť zazelenalo. To preto, že sa tu koná Green carpet fashion Awards – ktorý oslavuje ideu trvalo udržateľného života a ekológie vo svete módy. Za myšlienkou stojí Livia Giuggioli – Firth, ktorá, ako už priezvisko prezrádza, je manželkou britského herca Colina Firtha. Ten pod jej vplyvom dôkladne zreorganizoval svoj šatník a dnes nosí výlučne ekologické materiály.

Fashion-week poobliekal aj milánske ulice…

…vrátane slávneho divadla La Scala

Žiadny papundekel, ale poctivá tapiséria!

Najprv ty cvakneš mňa, potom ja teba

Azzedine Alaïa Couture Sculpture v Palazzo Clerici. Alebo, keď je móda umením

Po týždňoch venovaným múzeám, digitalizácii a umeniu prišiel narad očakávaný design-week, ktorý mesto vždy kompletne pretvorí. Na každom námestí, nádvorí aj v kútoch, kde by ste to najmenej čakali, vyrastú prekvapivé kreácie. Pochodiť všetko za jeden týždeň je takmer nemožné. Ktokoľvek v sebe cíti štipku kreativity, má možnosť prejaviť sa. Toto je teraz, alebo nikdy 🙂 . Alebo o rok…

Zvláštne balóny pred Castello Sforzesco…

…či ružové gorily s baterkami, ktoré sprevádzajú zástup ružových zajacov na ich prechádzke v átriu najstaršej milánskej univerzity.

Brazílsky umelec Mateu Velasco dokončuje svoj obraz pred očami okoloidúcich

Toto je dom 2+kk komplet vyrobený na 3D tlačiarni s minimálnymi výdavkami. Projekt je určený nielen pre bežný trh, ale je ideálnym riešením na dočasné ubytovanie ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou po prírodných či iných katastrofách (a že v Taliansku je ich, žiaľbohu, dosť 🙁  )

No a keďže sme v Taliansku, nemôže chýbať týždeň venovaný jedlu. Správna príležitosť vykompenzovať kalórie spálené po namáhavom design-weeku. Podujatie sprevádzajú rôzne konferencie, kurzy varenia a work-shopy, ale nebudeme si klamať do očí – najpopulárnejšie sú ochutnávky, jarmoky a street-food uličky. Základný outfitom pre tento týždeň sú jednoznačne pohodlné nohavice na gumu. Dámy a páni, toto nie je fashion-week! 🙂

Zo všetkého vám dajú ochutnať 🙂

Po sladkých koláčoch z Abruzza sa viditeľne len tak zaprášilo

Keby bol niekto skôr na slané…

Top podujatím v rámci milánskeho týždňa jedla bol zmrzlinový festival. V rámci neho dostal každý návštevník možnosť ochutnať 15 miniporcií studenej dobroty a následne zahlasovať za najlepšieho zmrzlinára. Výhercovia postúpili do finále vo Florencii (ktorá mimochodom zmrzlinu v kornútku vynašla).

Práca snov – porotca na zmrzlinovom festivale

Po predávkovaní sa zmrzlinou bolo ťažké určiť víťaza. 

Po týždni kulinárskych zážitkov či nezriadeného obžerstva, volajte to ako chcete, si aj citlivá umelecká duša žiada svoje a tak prichádza na radu týždeň venovaný hre na klavíri. To v skratke znamená takmer 500 koncertov významných aj menej významných klavírnych virtuózov v kultúrnych sálach, nádvoriach či len tak v parku. Všetky zadarmo.

Klavírny virtuóz doslova na každom rohu.

Nasledoval týždeň zavsvätený architektúre a po ňom fotografii. Koncom mája si svoj milánsky týždeň prakvapivo zorganizovala aj Kórea. Počas siedmich dní predviedli ukážky ľudových tancov, bojového umenia, občania ale hlavne občianky si mohli vyskúšať tradičné kórejské odevy a dať si namaľovať svoje meno v kórejčine. Napokon sa konala štedrá ochutnávka. Zadarmo, zadarmo, zadarmo.

Selfie v tradičnom kórejskom outfite

Ochutnávka kórejských jedál predstavovala toto a ešte dupľu, ak sa vám chcelo čakať v rade.

Milánske týždne „niečoho“ označujú ich organizátori väčšinou slovíčkom „week“. Niežeby taliančina nemala výraz pre týždeň, pretože ho má (settimana). Je to skôr preto, lebo to znie viac trendy ale aj preto, lebo nie každá akcia trvá týždeň. Milánsky „week“ je totiž niekedy len „weekend“. To ale neznamená, že je menej zaujímavý. Napríklad tento júnový venovaný rozhlasu.

V parku Sempione si rozhlasáci rozložili svoje kontajnery, z ktorých naživo vysielali

Teda nie všetci z kontajneru 🙂

Na poslednú chvíľu pred letnou pauzou sa ešte podarilo vtesnať do programu týždeň tanca. Vymyslel si ho baletný virtuóz Roberto Bolle, ktorý je v Taliansku pojmom. Asi to nebude len tak prenič-zanič, keďže Bolle je prvým tanečníkom na svete, ktorý je zároveň Étoile (prvý baleťák) v domovskom divadle La Scala aj v American Ballet Theatre v New Yorku. A keďže mal momentálne asi týždeň voľna premenil Miláno na tanečnú sálu.

V rámci týždňa tanca sa pred milánskou hlavnou stanicou uskutočnila súťaž street-dancerov Dance Your Style, v ktorej sa vo vzájomných dueloch vystriedali 15 najlepší tanečníci. Súťažilo sa v improvizácií na dve náhodne vybrané skladby a o víťazovi rozhodlo publikum.

Hlasovanie vyzeralo trochu chaoticky, no zábava to bola výborná!

Milánske týždne mali počas letných mesiacov pauzu, no v septembri odštartovali vo veľkom štýle. Ešte pred dámskym fashion-weekom tu bol týždeň zasvätený filmu a dva týždne venované bicyklom.

Keď sa povie “dva v jednom” – milánske dva týždne venované cyklistike sa konali paralelne s fashion-weekom, a tak fancy Woman Bike Ride reprezentovalo oba eventy. Najštýlovejšiu jazdu vymyslela pred piatimi rokmi Pinar Pinzuti z Turecka (to je tá veselá dáma v ružovej sukni) spolu so svojou susedkou, ktorá sa naučila bicyklovať ako 39-ročná. 

Nasledoval víkend futbalu a zelene. A to nás ešte čaká jesenná edícia design-weeku, týždeň jazzovej hudby, víkend s knihami..  A tým to určite nekončí. V Miláne jednoducho nuda nehrozí. 🙂

(Nezabudnite sledovať aktuality na hlavnej stránke v rubrike Čo sa práve deje a podrobne aj na facebooku!)

Pin It on Pinterest

Share This