Nie je žiadnym tajomstvom, že Miláno patrí k najdrahším mestám na svete. Napriek tomu vás výlet do metropole Lombardie vôbec nemusí výjsť draho, a pritom si môžete mesto a všetko, čo ponúka, naplno užiť. Kopec vecí je tu totiž úlne zadarmo alebo len za symbolický poplatok!

Prvé kroky skoro každého turistu vedú oprávnene do milánskeho dómu. Ide o jeden z najkrajších gotických chrámov na svete a ešte pár rokov dozadu bol vstup zadarmo. Dnes vás vyjde na 3 eurá. Za 9 eur si môžete po vlastných vyšľapať na terasu, z ktorej je neopakovateľný výhľad na celé mesto. Menej zdatní a pohodlnejší jedinci za cestu výťahom zaplatia13 eur.

Duomo di Miláno zadarmo

Vstup do milánskeho dómu je už niekoľko rokov spoplatnený. Sú však spôsoby, ako sa dnu dostať zadarmo.

No ale čo v prípade, že vôbec platiť nechcete, alebo máte len veľmi málo času a nemôžete čakať v dlhom rade? Použite osobitný vchod na ľavej strane. Je určený pre veriacich, ktorí idú na bohoslužbu alebo sa chcú len pomodliť. Nebojte sa, členovia bezpečnostných zložiek pri dverách nebudú pátrať po tom, či máte birmovku, iba vás skontrolujú, či dovnútra nenesiete nebezpečné predmety a ste vhodne oblečení (o tom ešte bude reč). Návštevníci, ktorí vchádzajú týmto vstupom, však majú len obmedzenú možnosť pohybu, nesmú fotografovať a nedostanú sa do všetkých častí interiéru. Ďalšou možnosťou, ako sa do milánskeho dómu dostať zadarmo, sú rôzne koncerty, ktoré sa tu z času na čas konajú (jeden z nich napr. pravidelne pred Vianocami.) Tie sú tiež zadarmo, musíte však prísť v predstihu, aby ste si chytili miesto. Vstup do ostatných kostolov v Miláne je zadarmo, na prehliadku si ale vyberte čas mimo bohoslužieb.

Keď už sme pri tých koncertoch, v Miláne si hudby zadarmo užijete až-až. V júni sa mesto organizuje veľký filharmonický koncert hudobníkov z miestneho operného domu La Scala, ktorý naživo z námestia spred milánskeho dómu prenáša aj televízia. Ak ste viac na modernejšie hudobné žánre, nesmiete vynechať veľký koncert Radio Italia. Koná sa tiež v júni a tiež pred milánskou katerálou (ušetria sa tým náklady na montáž pódia 🙂 ) Kopec koncertov je aj v predvianočnom období, na začiatku leta sa zas konajú obedňajšie jazzové koncerty. Na klavírnych virtuózov na každom rohu narazíte počas týždňa Piano City.

Pokiaľ ide o kultúru, v Miláne si šetrný turista príde na svoje. Jednak má toto mesto najnižšie tarify pre vstupné do mestských múzeí (5 euro základná tarifa, 3 znížená) a všetky mestské múzeá majú navyše vyhradené termíny, keď je vstup úplne zadarmo. Po novom (od septembra 2018) je to vždy prvý a tretí utorok v mesiaci po 14.00 a každú prvú nedeľu v mesiaci počas celého dňa. Mládež do 18 rokov vstupné neplatí a návštevníci do 25 rokov uhradia zníženú tarifu.

Pinacoteca di Brera zadarmo

Pinacoteca di Brera, najväčšia milánska obrazáreň v historickej štvrti Brera, ponúka vstup zadarmo prvú nedeľu v mesiaci.

Aby ste to nemuseli zbytočne hľadať, týka sa to týchto múzeí a galérií: Archeologické múzeum, Prírodovedecké múzeum, Galéria moderného umenia, , Museo del Novecento, všetky múzeá v areáli Castello Sforzesco a Akvárium v parku Sempione.

Komplet grátis počas celého roka je vstup do Múzea národného obrodenia (Palazzo Moriggia), Paláca Morando s historickou zbierkou obrazov a aktuálnymi výstavami, domáceho múzea Boschi Di Stefano so súkromnou zbierkou umeleckých diel, a na stálu expozíciu v múzeu Mudec, venovanú antropológii a etnológii. Zadarmo sa tiež dostanete na výstavy súčasného umenia v Hangar Bicocca a do mestského múzea Francesco Messina s bohatou kolekciou sôch.

K iniciatíve prvej nedele v mesiaci so vstupným zadarmo sa niekedy pridáva aj Galerie d´Italia, Pinacoteca di BreraArmani Silos so stálou výstavou odevov z dielne slávneho návrhára a tiež Cenacolo Vinciano (Posledná večera od Leonarda da Vinciho, ktorú jednoducho musíte vidieť!). Pinacoteca di Brera okrem toho ponúka každý prvý štvrtok v mesiaci večerný vstup za symbolický poplatok 2 eurá (od 18.00 do 22.15) a každý tretí štvrtok v tom istom čase sa môžete kochať vystavenými dielami za sprievodu hudby v podaní študentov umeleckej školy (vstupné 3 eurá).

Tým sa výpočet zďaleka nekončí: zaujímavé miesta sprístupňuje pre neplatiacich návštevníkov aj Touring Club. Ide o ctihodnú inštitúciu s dlhodobou tradíciou (niečo ako National Geographic Society na taliansky spôsob). Vďaka jej dobrovoľníkom sa môžete dostať napr. do Kláštora sv. Maurízia, ktorý je považovaný za milánsku sixtínsku kaplnku, prezrieť si kryptu San Giovanni in Conca, štátny archív, zvyšky rímskeho amfiteátra či Casa Verdi, dom odpočinku pre hudobníkov na penzii, ktorý založil sám Giuseppe Verdi. Svetoznámy skladateľ je tu aj pochovaný. Jeho hrob nájdete v kaplnke, kde odpočíva vedľa svojej manželky Giuseppiny Strepponi. Touring Club však ide vo svojej ponuke ešte ďalej – na miestach, ktoré spravuje, organizuje zaujímavé podujatia, ako napr. koncerty chrámovej a džezovej hudby, alebo sprievodcovanie s dramatickými ukážkami. Všetko zadarmo.

San Maurizio zadarmo

Detail výzdoby v Kostole San Maurizio al Monastero Maggiore, ktorý je označovaný za “milánsku sixtínsku kaplnku”.

Zadarmo je v Miláne aj kopec zelene. Vstup do mestských parkov je, samozrejme, obmedzený otváracími hodinami, grátis sa dostanete aj do botanických záhrad. Jedna sa nachádza v historickej časti Brera. Nehľadajte tu exotické rastliny, pretože bola založená za účelom zásobovania bylinami pre miestnu lekáreň. Záhrada nie je veľká, ale veľmi malebná. Je to skutočná oáza v samotnom srdci hektického mesta, kde unavený návštevník nájde ticho a tieň v letnej horúčave, a tiež čisté wc zadarmo:) (Ak tam náhodou narazíte na skupinu školákov na výlete, tak to o tom tichu beriem späť.) Rozľahlejšia a na cuzokrajné rastliny bohatšia je botanická záhrada vo štvrti Città studi, do ktorej je vstup tiež len za „pánbohzaplať“.

Orto botanico Brera Milano zadarmo

Po namáhavom putovaní po pamätihodnostiach a obchodoch príde vhod ticho a tieň milánskych botanických záhrad.

Výbornou príležitosťou dostať sa zadarmo na miesta bežným smrteľníkom neprístupné a neriskovať pritom pokutu či pobyt na policajnej stanici, je májová akcia Open House. Počas jedného víkendu otvoria svoje brány architektonicky najzaujímavejšie milánske inštitúcie a ustanovizne. Na programe je ich vždy vyše stovky, a tak pochodiť ich všetky za dva dni je zhola nemožné. Ja som sa takto dostala do prvého milánskeho mrakodrapu, do súčasnej najvyššej budovy Torre UniCredit, do štúdií Warner Music a do mrakodrapu Pirelli. Zoznam objektov sa každý rok mení, tak, keď na to príde, budem vás včas informovať.

Open House Miláno

Výhľad na modernú časť mesta z terasy Warner Music Italia  na Piazza della Repubblica.

Na jar a na jeseň organizuje Taliansky fond životného prostredia FAI jednodňové podujatia, počas ktorých sprístupňuje niektoré historické a kultúrne objekty. Napr. v máji to boli skryté zákutia honosných milánskych palácov v rámci akcie „Cortili aperti“ (Otvorené dvory). Dianie sa točilo hlavne okolo nádherných palácov a víl s ešte krajšími nádvoriami a záhradami okolo Porta Venezia. Dnes je to úplne centrum Milána, no kedysi tu začínali polia a záhrady a bohatí Milánčania, ktorí chceli mať svätý pokoj, si tu stavali svoje prepychové domy. Charakter tichých uličiek zostal dodnes zachovaný. Nesmú tu fungovať žiadne hlučné prevádzky, aj premávka je obmedzená, a preto štvrť nesie názov „quadrilatero del silenzio“ (štvoruholník ticha).

quadrilatero del silenzio zadarmo otvorené nádvoria

V uličkách okolo Porta Venezia panuje pokoj.

Že po toľkej kultúre už vám poriadne vyhladlo? No aj mne 🙂 Ale dá vám niekto v Miláne najesť zadarmo? Jasnéže dá! Teda nečakajte komplet menu a nápoje v cene, ale čo to malé pod zub sa nájde. Keď vám začnú k večeru vyhrávať v žalúdku muzikanti takmer zaručene to istí sieť obchodov ODS. Ide v podstate o outlet s cukrovinkami, ale väčšina prevádzok má aj vlastnú pekáreň a okrem vynikajúceho chleba a žemlí robia všelijaké pizze a slané i sladké koláče. Nezdráhajú sa zopár štredro nakrájať a vyhodiť na pultík ako ochutnávku. Nebudťe ostýchaví a poriadne ochutnávajte! Nech to tam neobsýcha 🙂 Aj k nákupu zvyknú čo to prihodiť. Závislákom na zmrzline zas odporúčam zmrzlinárne Grom, tam vám dajú tiež ochutnať, v zime aj z troch druhov horúcich čokolád. Pred rokom mali výbornú akciu na spôsob adventného kalendára, keď každý deň pred Vianocami lákali na zaujímavú zľavu. Napr. zákazníkov, ktorí boli ochotní prísť v pulóvri s bláznivým vianočným motívom alebo zaspievať koledu, sladká odmena neminula! Nedávno mal zas akciu Mc Donald´s, keď ponúkal raňajky (presso, cappuccino, latte + muffin/croissant/donut) nie zadarmo, ale za 1 euro. Tiež nie na zahodenie. A všetci dúfame, že sa vrátia obľúbené prvé pondelky v mesiaci s kávou grátis po celý deň! Ani úsmev nepýtali. (Veď kto by sa pred prvou rannou kávou v Miláne vládal usmievať? 🙂 )

Miláno Mc Donalds raňajky za euro

Raňajky za 1 euro. No nekúp to 🙂

Počas reklamných kampaní sa vám tiež ujde všelijaká poživeň, rátať s tým ale nemôžete (firmy väčšinou prezentujú a rozdávajú svoje výrobky počas väčších podujatí) a ani si veľmi nenavyberáte. Je to päťdesiat na päťdesiat. Môžete skončiť s balíčkom krekrov a dvoma žuvačkami, rovnako ako so vzorkou probiotík. No stále je to zadarmo.

Ďalšou možnosťou, ako sa obživiť, sú inaugurácie. Totiž každý novo- alebo znovu-otvorený podnik láka svoju klientelu na kus koláča 🙂 Je to taký milý zvyk, že v deň (znovu)otvorenia je prichystané pre prvých návštevníkov malé pohostenie. Niekedy sú to len jednohubky alebo pohár perlivého moku, ale kto vie, čo sa patrí, nakrája hrubé kusy nakysnutej foccace, naloží slušné porcie cestovín a preloží to sladkosťami ako do mamičky.

Hladoši, ktorí majú hlboko do vrecka, to ešte donedávna nemali v Miláne jednoduché, lebo nikto akcie, kde sa dalo zadarmo najesť, nemapoval. Časy sa menia a doba pokročila! Trojica chudobných cezpoľných študentov so záľubou vo vernisážach (najmä pre záverečné bufety), nedávno založila na Instagrame a Fb profil „Milano da scrocco“ („scroccare“ znamená doslova “vyžierať” niekoho), kde zhormažďuje informácie tohto užitočného charakteru.

Zadarmo je Miláne pitná voda. Že čo už je len toto za vymoženosť, poviete si. Nuž, oceníte v augustovej horúčave, keď rozpálený asfalt vyženie ortuť teplomera cez štyridsiatku, že sieť fontániek s čerstvou studenou vodou je taká hustá! V celom meste je ich cez 600! Ak by ste ich chceli všetky porátať, mapku nájdete tu. 🙂 Typické zelené fontánky s erbom Milána patria k symbolom mesta. Milánčania ich nazývajú “draghi verdi” (zelení draci) kvôli tvaru podobnému hlave bájnej príšery, alebo láskavejšie “vedovelle” (vdovičky), pretože ich neprestajne tečúci prúd vody pripomína plač mladých ovdovelých žien. Najstaršia z nich sa nachádzana Piazza della Scala pri slávnej opere a na rozdiel od ostatných je z bronzu. Jej nasledovníčky už vyrobili z liatiny. Niekto by mohol namietať, že neustále tečúca voda je zbytočným plýtvaním. Výpočty však hovoria, že fontánkami sa preleje len 8 percent z celkovej spotreby vody v Miláne. Permanentný prúd takisto zabraňuje vytváraniu nánosov a usadzovaniu baktérií. A napokon, voda, ktorá odtečie, je po očistení využívaná na zavlažovanie poľnohospodárskymi družstvami v okolí mesta. Skrátka, ani kvapka nazmar! 🙂

Zelené liatinové fontánky k Milánu neodmysliteľne patria. 

Čo by to bola za návšteva Talianska, ak by sme neochutnali kávu! Keďže obľúbenú akciu v Mc Donald´s pozastavili (veríme, že len pre doplnenie zásob), na kávu sa môžete vybrať do jednej zo značkových predajní Nespresso (oni to volajú honosne “boutique”). Jedna je napr. na Piazza Liberty neďaleko dómu. Pri pulte poproste o ochutnávku, zvyčajne je na výber z dvoch-troch kapsulí. Ak bude mať barista náladu, tak vám o káve aj čo to porozpráva.

No a keď už sme povedali A, povedzme aj B a síce, že počas blúdenia po milánskych pamätihodnostiach a obchodoch je treba občas si odskočiť. Je neskoro začať sa obzerať po neplatenom WC, keď už váš mozog bombarduje neodbytný signál “Houston, máme problém!” V Taliansku totiž funguje pravidlo, že každá stravovacia prevádzka, teda každá reštaurácia, pizzéria, či bar, ktorá má miesto na sedenie, musí mať zároveň aj WC. Taliani to riešia po svojom. Keď si potrebujú odskočiť, idú do baru, dajú si kávu za 1 euro a navštívia toaletu. Vzhľadom na diuretické účinky tohto čierneho moku je to v podstate bludný kruh 🙂 a možno aj vysvetlenie, prečo sa v Taliansku skonzumuje toľko kávy.

Nezaškodí podeliť sa s informáciami aj na tému bezplatných verejných toaliet.

Ale čo my, čo sme práve vypili kávu zadarmo a ďalšia by nás stopercente prepla do funkcie Speedy Gonzales? Neplatené toalety spravidla nájdete v každom fastfoode, samozrejme, v každom obchodnom centre a v každej kultúrnej inštitúcií (teda, ak využijete vstup zadarmo do niektorého z múzeí, navštívte aj ich wecko). WC zadarmo je aj na Corso Buenos Aires v obchodnom dome UPIM (cez pánske oddelenie na prízemí) a v Decathlone na Piazzale Cordusio pred milánskym hradom. Tam síce najnovšie požadujú kód na vstup, ktorý dostanete vytlačený pri nákupe na účtenke, ale prezradím vám, že je to 0104V (aktualizované). Toalety sú na prvom poschodí, na ktoré sa dostanete nenápadným schodiskom hneď pri vchode do predajne. Na Piazza Duomo stoja platené toalety rovno v tieni katedrály. Ignorujte ich, pretože máte na výber. Buď naľavo prejdete nádvorím Palazzo Reale a úplne vzadu naľavo natrafíte na WC prístupné širokej verejnosti. Alebo druhou možnosťou sú toalety v obchodnom centre Rinascente – jedny na štvrtom poschodí v dámskom oddelení úplne vzadu naľavo, ďalšie v prístavbe na prvom poschodí.

Zadarmo máte v Miláne aj wifi a miesta na nabitie elektronických zariadení, tzv. digitálne ostrovy. Je ich 27 a ich zoznam nájdete tu. V Miláne vychádza aj denník Metro, ktorý je zadarmo distribuovaný predovšetkým v podzemnej dráhe. Ide o najčítanejšie noviny na svete, ktoré si denne prezrie cez 18 miliónov ľudí. Nájdete ich aj v Turíne a Ríme, a v ďalších 121 mestách na svete. Vychádzajú v 22 krajinách a 13 jazykových mutáciách. Milánska verzia obsahuje súhrn najaktuálnejšieho diania, programy kultúrnych a športových podujatí, televízny program, predpoveď počasia, horoskop a iné, pre život nevyhnutné informácie. Tak, ak trochu ovládate taliančinu, môžete si zadarmo počítať. On line verzia je tu. V prípade, že ste na tom s taliančinou lepšie a prelúskate sa aj literárnym textom, v období marec-máj ponúka mesto zadarmo na stiahnutie elektronické verzie niekoľkých diel talianskych autorov. Ich QR kódy nájdete na plagátoch po celom meste. No a pre grátis mapky a letáky s užitočnými informáciami si zájdite do Informačného centra mesta Miláno na konci Galérie Vittorio Emanuele II. Nájdete tam aj kupóny na zľavy v niektorých obchodoch.

Pin It on Pinterest

Share This