Miláno nie je typickým múzeom pod holým nebom, ako napríklad Rím či Benátky, neleží pri mori, nemá vysoké hory či pokoj vidieka … Napriek tomu sa šplhá stále vyššie a vyššie po rebríčku najnavštevovanejších miest sveta. Prečo? Je to asi tým, že má zo všetkého kúsok a ako bonus naviac – je to skrátka Miláno.

Či už ste toto úžasné mesto niekedy navštívili, alebo sa sem chystáte po prvý raz, Miláno bude rovnaké a vždy iné. Dovolím si tvrdiť, že si tu každý nájde svoj obľúbený kút a dôvod, prečo sa vrátiť.

Do Milána sa zo Slovenska môžete dopraviť autom, autobusom, vlakom alebo letecky. Najpohodlnejšia a najrýchlejšia je asi  posledná možnosť. V okolí mesta sú hneď tri medzinárodné letiská. Najväčšie je Malpensa, dve menšie sú Linate na západnej periférii a Orio al Serio pri Bergame.

Najrýchlejšie a asi aj najpohodlnejšie sa do Milána dostanete lietadlom a pristáť môžete na jednom z troch letísk v okolí mesta.

Ak poletíte z bratislavského letiska spoločnosťou Ryanair, dostanete sa na Orio al Serio, ktoré je od Milána vzdialené cca 50 km. Hneď pri východe z letiska nájdete zastávky kyvadlovej dopravy do Milána a Bergama. Cesta do Milána vás od februára 2019 vyjde na 7 euro (jednosmerný lístok, lístok tam a späť 14 euro) a trvá 50 min. Na tabuľkách pri zastávkach sú časy odchodov, ale autobusy prakticky odchádzajú, keď sa naplnia. Ak sa ponáhľate, vyberte si najplnší, ten vyrazí najskôr. Autobus vás vyloží na Stazione centrale (hlavnej železničnej stanici) v centre mesta. To je konečná zastávka všetkej kyvadlovej dopravy, teda aj autobusov z letiska Malpensa a Linate. A tam aj nasadnete na svoj spoj, keď sa budete z Milána vracať späť na rodnú hrudu. Nedajte sa pomýliť rôznymi farbami a názvami spoločností, všetky majú rovnakú tarifu.

Na letisko v Linate chodí malý mikrobus, ale aj bežná autobusová linka č.73, ktorá začína na Via Gonzaga neďaleko milánskeho Duomo, takže cesta vás vyjde len na 2 euro. Na Malpensa zasa premáva vlak “Malpensa Express”, ktorý stojí na všetkých dôležitých milánskych železničných staniciach. Niektoré spoje majú konečnú na stanici Cadorna (priamo v centre mesta pri Castello Sforzesco), iné premávajú až na Centrale. Taxikári si za cestu na milánske letiská najnovšie pýtajú okolo 100 euro.

Autobusy v Miláne

Z letiska premáva kyvadlová doprava, ktorá má konečnú zastávku na milánskej hlavnej stanici (Stazione centrale) v centre mesta.

Ak náhodou do Milána pricestujete autom, pripravte sa na zápchy a problémy s parkovaním. V centre mesta je dostatok platených garáží, ale ceny sú pomerne vysoké (3 eurá za hodinu a vyššie). Zato na periférií, najmä v blízkosti staníc metra sa parkovať v hromadných garážach oplatí. Do centra, tzv. Area C, kde je doprava limitovaná, sa dostanete len za poplatok. Bezplatné parkovacie miesta sú väčšinou na periférii a sú označené bielou farbou. Žlté miesta sú rezervované pre rezidentov a modré sú za poplatok (hľadajte parkomat). Bezplatné parkoviská nájdete tiež v blízkosti cintorínov, nemocníc a železničných staníc. V prípade, že budete ubytovaní v hoteli, zistite si dopredu, či má hotel vlastné parkovisko, či je parkovné zarátané v cene a či vám miesto na parkovanie garantujú. Vzhľadom na nevalnú kvalitu ovzdušia prijalo mesto nedávno nariadenie, ktoré obmedzuje pohyb starších vozidiel. Od januára 2018 tak nebudú môcť premávať benzínové vozidlá typu Euro 0 a dieslové typu Euro 0, 1, 2, 3. Od októbra 2019 sa dostanú stopku aj pre diesle Euro 4. Zákaz platí v tzv. Area B (ktorá prakticky pokrýva 75 % územia) v pracovných dňoch od 7.30 do 19.30.

Do Milána môžete cestovať aj autobusom a vlakom. Prvá z týchto alternatív je síce zdĺhavá, zato cenovo výhodná a vhodná najmä pre tých, ktorí potrebujú prepraviť viac batožiny. Nevýhodou je väčšinou prestupovanie. Konečná autobusov je na Autostazione Lampugnano (autobusová stanica  Lampugnano), kde je aj zastávka metra (červená linka smerujúca do centra).

Ak uprednostňujete cestu vlakom, do Milána sa dostanete z Viedne, všetky aktuálne spoje sú však s prestupom a cesta trvá cez 10 hodín.

Miláno má veľmi efektívnu a spoľahlivú sieť mestskej hromadnej dopravy, takisto úspešne zabehnutý systém zdieľaných vozidel (aj elektických), skútrov a bicyklov. Ale o tom neskôr.

Pin It on Pinterest

Share This