Keď píšem tieto riadky, môj blog je ešte v embryonálnom štádiu. Zatiaľ čo ja freneticky ťukám do klávesnice, tisíc a čosi kilometrov ďalej Roland Vojkovský so svojou šikovnou manželkou Henikou pracujú na technickej a vizuálnej stránke, ktoré sú pre mňa španielskou dedinou.
Možno si poviete, blog o jednom talianskom meste, o čom sa tam už len môže písať? No, to je akoby som sa videla ja pred pár rokmi, keď som sa do Milána presťahovala. Že: „Čo tu budem , prepánajána, robiť?“

albenga a miláno

Na fotkách: Albenga a Miláno – nájdi päť rozdielov 🙂

Aby ste to lepšie pochopili, predtým som štyri roky žila v malom mestečku v Ligúrii. Áno, oproti Milánu a, čo si budeme rozprávať, oproti väčšine miest to bol úplný zapadákov. Na druhej strane – na pláž som to mala, čo by lepší hádzač kameňom dohodil, do Lidla tiež 🙂 V lete to tam neskutočne ožilo, v zime bolo zasa všetko príjemne ospalé, počasie mierne a muškáty husté ako kríky kvitli na balkóne po celý rok. A jedlo, tak to by bolo na dlho… Napokon, to je v Taliansku všade, stopercentne všade, top.
A tak katapultovaná z ležérnej prímorskej mentality do jednej z najrušnejších európskych metropolí som chvíľu nechápavo blúdila po jej uliciach. Nebudem vám klamať do očí, veľmi sa mi tu nepáčilo. Ale to nie je len moja skúsenosť, tvrdia to mnohí, ktorí sa sem presťahovali, či už za prácou, za štúdiom či z iných dôvodov. To je tá pravá charakteristika Milána. Väčšinou vás neočarí na prvý raz. Musíte mu dať šancu. Miláno je jednoducho láska na druhý pohľad.

No a potom už sa veziete. Keď skutočne chcete mesto spoznávať, zistíte, že deň, týždeň, mesiac i rok sú zrazu prikrátke. Nachodíte sa kilometre, nacvakáte tisícky záberov, a ešte ste nikde neboli a nič nevideli. (to hovorím o sebe, možno to máte inak). Objavíte mesto hektické, chaotické aj romantické, moderné aj starobylé, formálne aj spontánne. Miláno vás skrátka pohltí.

Bohužiaľ, keď máte na potĺkanie sa jeho ulicami len obmedzený čas, stane sa, že veľa vecí nestihnete. Preto vám chcem pomôcť naplánovať a načasovať si svoj výlet tak, aby ste z neho vyťažili čo najviac.
Možno sa vám už teraz zdá, že môj blog bude niečo z kategórie „béžová sa hodí ku všetkému“ a „neexistuje problém, ktorý by nevyriešila hnedá lepiaca páska a fľaša šampanského“. Tak to máte pravdu. No nie je to moja chyba. Na vine je Miláno. Lebo nijaké mesto nie je ako toto, verte mi. Alebo neverte, ale rozhodne čítajte, príďte sem a potom mi poviete 🙂

Mojou ambíciou je ponúknuť čo najkompletnejší prehľad o všetkom, čo sa v Miláne deje, čo tu stojí za povšimnutie, čo rozhodne nesmiete obísť a čo by ste mali vedieť, než sem zavítate. Aby sme to vy aj ja mali prehľadnejšie, zaradila som príspevky do niekoľkých kategórií, alebo, ak chcete, rubrík.

V rubrike „Dobre vedieť“ nájdete všeobecné, ale zato užitočné informácie. Napríklad o tom, ako sa do Milána dostať, ako cestovať, kde si požičiate bicykel, kde sa pripnete na bezlatnú wifinu, ale aj čoho sa vyvarovať a na čo si dávať pozor.

Kategória „Trochu histórie nezabije“ vás prevedie po historických pamätihodnostiach a pozoruhodnostiach. Garantujem, že to nikoho nezabije, a že to navyše bude zábava, aj v prípade, že história a pamiatky nepatria medzi vaše hobby.

Tipy na výlety a reportáže z okolia ďalekého i blízkeho hľadajte v rubrike „Za humnami“.

„Miláno varené-pečené“ vás zase zasvätí do tajov tunajšej kuchyne, dávnej aj súčasnej. Ak sa mi zrovna nepodarí naučiť vás pripraviť echt-originál milánske rizoto, tak aspoň drink z campari a ginu spolu namiešať dokážeme!

V kategórii „Miláno, do toho!“ nájdete všetko, čo sa športu týka. A že Miláno, to nie sú len dve futbalové mužstvá, ale aj basketbal, tenis, krasokorčuľovanie, automobilizmus, big air a kopec bežeckých podujatí, o tom sa skoro presvedčíte sami.

A nakoniec, všetko ostatné spadne do rubriky „Miláno krížom-krážom“

Prajem vám príjemné čítanie a rada vás uvidím aj na instagrame a facebooku! Sharing is caring 🙂

Pin It on Pinterest

Share This