Ešte pár rokov dozadu dovolenkoval v Miláne len masochista. Ľudoprázdne ulice lemovali stovky obchodov so stiahnutými žalúziami a rukou písanými odkazmi, ktorými majitelia zdieľali svoj prázdninový status. Mesto sa prebúdzalo z letnej letargie až začiatkom septembra, keď sa bežný uponáhľaný život pomaly vracal do starých koľají. Dnes sa už Miláno hrdinsky vyrovnalo s touto pre turistov temnou stránkou minulosti a počas horúcich letných dní víta svojich návštevníkov s otvorenou náručou a otvorenými dverami na všetkých obchodoch či atrakciách.

V lete patrí Miláno výhradne turistom. Prví šťastliví domorodci sa z mesta začínajú vytrácať už začiatkom júna, keď sa tunajším školákom začínajú prázdniny. V auguste to už chtiac-nechtiac zabalí každý, pretože väčšina firmem, úradov a inštitúcií má celozávodnú dovolenku. V tieto dni je aj najvyšší záujem o sezónnych pracovníkov, a teda najvyššia šanca zohnať si dobrú brigádu.

Na jednej strane exodus Milánčanov smerom more či hory spôsobuje, že niektoré štvrte doslova zívajú prázdnotou a na štvorprúdovkách, ktoré sú počas roka plné aut, si môžete zorganizovať piknik. Na druhej strane nie je v centre taký nátresk, no obchody, bary, reštaurácie, múzeá a iné turistické vychytávky pracujú v plnom rytme. Radnica navyše pripravila pre turistov a tých, čo v meste ostávajú, bohatý program. Motoristi istotne ocenia, že konečne nie je problém s parkovaním.

Miláno má hrad, a teda aj hradné slávnosti. Výhodou je, že stojí na rovine, a nemusíte za kultúrou šľapať do kopca.

Stredoveká pevnosť Castello Sforzesco je každoročne dejiskom hradných slávností. Po celé leto sa tu organizujú koncerty, divadelné vystúpenia a zábavné podujatia pre deti aj dospelých. Miláno ale nezabúda ani na starších obyvateľov, ktorí trávia leto v meste, a v Parco Sempione, najväčšom mestskom parku, pre nich stavia veľký stan. V ňom sa penzisti popoludní stretávajú, aby si zahrali karty alebo zatancovali pri živej hudbe v rytme nestárnúcich melódií. Ak tadiaľ pôjdete, rozhodne nakuknite a, prečo nie, strihnite si s nimi nejakú tú tanečnú figúru. Milánski seniori nie sú žiadne padavky a vedia sa odviazať. Preto je pavilón otvorený denne až do 23.00. Dostanete tu skvelú lekciu, ako si na staré kolená užívať život.

Povinná hydratácia je v Miláne zadarmo. O fontánkach, z ktorých neprestajne tečie osviežujúca studená voda sme si už písali. No ak by ste pri nich v týchto úporných horúčavách natrafili na dlhý rad, zachránia vás anjeli. City Angels Italia (a iné dobročinné organizácie) distribuujú vodu na viacerých strategických miestach. Áno, má “izbovú teplotu”, teda cca 29 stupňov, ale je to rozhodne skvelá vec!

Pred dehydratáciou vás ochráni hustá sieť verejných fontániek s neustále tečúcou chladnou vodou.

Okrem toho narazíte v Miláne aj na tzv. Case di acqua (Vodné domčeky). Nachádzajú sa v každej štvrti a obyvatelia mesta si tu môžu zadarmo načerpať denne až 6 litrov čerstvej pitnej vody. V dvoch veriziách – s bublinkami aj bez. Na to, aby ste si tu vodu nabrali, ale potrebujete tunajší zdravotný preukaz.

Dobrým tipom na netradične strávený letný večer je Bovisa Drive-In. Zážitok ako vystrihnutý z americkej klasiky ponúka auto-kino na Via Lambruschini 33. Tak naleštite kabriolet alebo aspoň pretrite mokrou handrou čelné sklo a s nohami na palubovke si vychutnajte nestárnuce filmové trháky. Na pukance, hamburgery a pitivo už myslel organizátor a kto má v kufri vysávač, ten to vyhral. P.S. ponuka platí aj pre chodcov a cyklistov.

Mesto v letných mesiacoch láka na výhodné nákupy. Sezónne zľavy sa v Lombardii začínajú v prvú júlovú sobotu a trvajú šesťdesiat dní. Ku koncu výpredajov sú ceny najnižšie, ale aj sortiment je značne preriedený. Na luxusnej ulici Montenapoleone, Via Spiga či v Galérii Vittorio Emanuele II. vám pomôžu vybieliť konto butiky svetových značiek, Corso Buenos Aires zasa ponúka nákupy pre každú peňaženku. Len nedávno otvorený outlet Scalo neďaleko Milána je dostupný kyvadlovou dopravou a cez týždeň tu nestretnete veľké davy.

Začiatkom júla štartujú v Miláne sezónne zľavy trvajúce 90 dní.

Vytúžený tieň a osvieženie v zeleni stromov nájde unavený turista takmer na každom kroku. Obľúbeným miestom Milánčanov je už spomínaný Parco Sempione. Ďalším krásnym zeleným kútom mesta je botanická záhrada v starom meste, štvrti Brera, ktorá kedysi zásobovala liečivými rastlinami tunajšie lekárne. Priaznivcov si rýchlo získava aj nedávno otvorená Biblioteca degli Alberi – Knižnica stromov. Deväť hektárov lúčnych kvetov a trávy v tieni najkrajšieho mrakodrapu sveta Bosco verticale (Vertikálny les) je tretím najväčším verejným parkom a najväčšou mestskou pešou zónou. Viac než 450 stromov a 1000 rastlín z vyše 100 druhov, 5 km cyklistickej trasy, tématické záhony, dve zóny pre psíčkarov, ihrisko špeciálne projektované aj pre deti s handikapom, futuristické jazierko, a, paradoxne, nijaké oplotenie či bariéry. Jednoducho, dôkaz toho, že život vo veľkomeste nemusí byť nutne hektický a šedivý.

Kto povedal, že Miláno je šedivé mesto?

V Miláne si môžete zájsť na vidiek, a pritom nevystrčiť päty z mesta. Ak namiesto rušného spoločenského života radšej sadnete na bicykel alebo sa vybehnete len tak poprechádzať, Naviglio Martesana je na to ideálnym miestom. Okrem rozprávkových scenérií ponúka takmer 40 km cyklistickú trasu vedúcu až do dedinky Gorgonzola, ktorá dala svetu svetoznámy syr.

Malá odbočka a ste na vidieku. A akom vidieku!

Miláno, žiaľ, nemá more, zato má veľa mestských kúpalísk a plavární. Ich sezóna sa začína už začiatkom júna a otvorené sú až do septembra. Najväčším z nich je areál „Lido“ na Piazza Lotto s 8.000 m² bazénom. Rekonštrukciou a modernizáciou nedávno prešla plaváreň „Romano“ vo štvrti Città Studi a asi naštýlovejšími sú „Bagni Misteriosi“ na Porta Romana. Brány tohto zariadenia sa nezavrú počas celého roka, keďže okrem dvoch bazénov je jeho súčasťou aj divadlo a v zimných mesiacoch tiež ľadová plocha pre korčuliarov. Organizuje sa tu nočné plávanie či večerné posedenia pri hudbe. Lákadlom pre aktívnejších rekreantov je acquapark Acquatica, ktorý sa nachádza priamo v meste a je dostupný verejnou dopravou.

Bagni misteriosi. Aj kúanie môže byť v Miláne štýlové.

Miláno má aj svoje „Zlaté piesky“. Je nimi areál Idroscalo neďaleko momentálne zatvoreného letiska Linate. Aj sem sa v letných mesiacoch dostanete autobusom mhd. Okrem komplexu vodných športov, bazénov a zábavného parku s nafukovacími atrakciami láka svojich návštevníkov na šesťkilometrovú cyklistickú trasu a najnovšie tiež na prvý bazén pre surfistov v Taliansku s tzv. statickou vlnou. Zariadenie má aj svetový primát, keďže dokáže vyrobiť umelú vlnu o výške 1,6 metra a so šírkou 10 metrov, ktorá prekonáva podobnú štruktúru v nemeckom Lagenfelde.

Idroscalo sú milánske Zlaté piesky.

Pre tých, ktorí napriek tomu túžia po pláži a slanej morskej vode, je tu dobrá správa. Na pobrežie Ligúrskeho mora to nie je vôbec ďaleko a pohodlne, za necelé dve hodinky, sa tam dá dostať vlakom. Aj preto je toto pobrežie označované ako riviéra Milánčanov. Príjemné ochladenie v nádhernom prostredí poskytujú tiež neďaleké veľké jazerá. Obľúbené sú najmä Lago di Garda či Lago Maggiore, no aj malebné Lago Isseo s fotogenickým ostrovčekom. Lokalitou miestnej aj medzinárodnej smotánky je Lago di Como. Dve vily tu vlastní americký herec a režisér George Clooney, ktorý tu rád hostí svojich priateľov a kolegov zo sveta filmu. Len nedávno ho poctil krátkou návštevou napr. bývalý prezident Spojených štátov Barack Obama s rodinou.

Lago di Garda stojí rozhodne za návštevu. Alebo iné jazero. Vyberať je z čoho.

Synonymom Talianska je zmrzlina a v Miláne o ňu rozhodne nie je núdza – veď je tu takmer 800 zmrzlinární! V máji sa tu dokonca koná zmrzlinový festival. V poslednom čase je trendom kvalitný domáci produkt, a pokiaľ ide o príchute, výber je skutočne bohatý – od klasických ovocných a krémových až po aloe vera, kukuricu, mrkvový krém, čierny sezam, gorgonzolu, údený cesnak či typický milánsky vianočný koláč „panettone“.

Nie, toto nie je štandarná milánska porcia, ale vzorka na ochutnávku na májovom festivale zmrzliny.

Hoci sú Milánčania k turistom veľmi tolerantní a pozorní, predsa len je nezaškodí rešpektovať miestne nariadenia a predpisy. Pre vstup do kostolov sa vyžaduje dôstojné oblečenie, ktoré zahaľuje ramená. Neodporúča sa štverať sa na historické monumenty, bivakovať v parkoch a záhradách, zakladať ohniská či kúpať sa vo fontánach. Hoci pre fontány istá výnimka platí. Je v ultramodernej štvrti Porta Nuova na Námestí Gae Aulenti v tieni jedného z najvyšších milánskych mrakodrapov. Veľká časť námestia sa v pravidelných intervaloch stáva veľkou fontánou, čomu sa tešia najmä deti, ale aj rozhorúčení turisti a psíky. Po zotmení sa prúdy vody premenia v svetlách reflektorov na pestrofarebné divadlo. Bonusom je takmer stále prítomný vánok, takže toto miesto je ako stvorené na únik pred horúčavami.

Námestie, ktoré sa mení na fontánu a fontána, ktorá sa mení na námestie. Piazza Gae Aulenti stojí hneď pri parku Biblioteca degli Alberi. Vynechať túto modernú zónu pri návšteve Milána by bola chyba.

Čo vás môže v lete prekvapiť

Štyridsať je nových tridsať, a to teraz, žiaľ, nehovorím o veku, ale teplotách, ktoré posledné roky sužujú Miláno počas letných mesiacov. Preto rozhodne uprednostnite ubytovanie s klimatizáciou.

Pri vstupe do bazéna na verejných kúpaliskách sa vyžaduje kúpacia čiapka. Výnimku majú len holohlaví muži. Nemusíte si kupovať klasickú gumennú. V každom obchode so športovými potrebami si zaobstaráte jej priedušnú verziu za pár eur. Správcom kúpalisk totiž ide o to, aby sa do vody nedostali vlasy, nie aby vaša frizúra prežila kúpanie sa.

Mestské plavárne a kúpaliská majú zväčša jeden deň v týždni vyhradený na údržbu a sú zatvorené. Nikdy však nie cez víkend.

Keďže komáre organizujú každé leto v Miláne svoj celosvetový zjazd, repelent sa zíde nielen po zotmení.


V batožine by nemala chýbať prikrývka hlavy a fľaška na vodu, ktorú môžete dopĺňať z miestnych fontániek. Aj malý navlhčený uterák sa istotne zíde.

Na prehliadku milánskeho dómu so sebou zbytočne nenoste veľa vecí. Bezpečnostná kontrola je veľmi dôkladná a všetko z príručnej tašky musí von.

V prípade nehôd, úrazov či náhlych ochorení budete ošetrení bezplatne, ak sa v štátnych zariadeniach preukážete medzinárodným zdravotným preukazom.

Kúpanie v miestnych plavebných kanáloch, ako aj v prístave Darsena, je zakázané. Hoci to na prvý pohľad nevyzerá, na niektorých miestach voda dosahuje až 3 metrovú hĺbku a je tam veľmi silný prúd!

Pin It on Pinterest

Share This