Prípravy na Vianoce štartujú v Miláne pomerne skoro. Teraz nemám na mysli čokoládové figúrky Mikulášov roztápajúce sa na pultoch supermarketov teplom babieho leta, ale starobylý ambroziánsky rítus, ktorým sa riadi miestna Cirkev. Ten zariadil, že Miláno má ako jediná arcidiecéza na svete adventné obdobie trvajúce šesť týždňov. Adventný veniec tu má preto logicky šesť sviečok.

Aj vianočné stromčeky sa zdobia zavčasu, to však platí pre celý Apenínsky polostrov. Už 8. decembra, na sviatok Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, ktorý je v Taliansku voľným dňom, musí mať každá domácnosť vianočnú výzdobu, takisto sa sviatočnými svetlami rozsvetia ulice a námestia. Stromček má aj každý panelák, škola, úrad… A nebolo by Miláno Milánom, keby aj tu nevybočovalo z radu a neposunulo si tento rituál o deň dopredu. Môže za to patrón mesta, sv. Ambróz, ktorého sviatok sa slávi 7. decembra. Je dobrým zvykom, že meniny ochrancu mesta sú v Taliansku zároveň dňom pracovného pokoja. V Ríme je to napr. na sviatok Petra a Pavla, v Neapole na sviatok sv. Gennara (Januárius). V Miláne sú okolnosti dvoch po sebe idúcich sviatkov veľmi priaznivé, ak pred nimi či po nich nasleduje ešte víkend. Obyvatelia to vedia patrične využiť a mesto poskytuje kopec možností, ako stráviť všetok voľný čas.

Aj turista si v tieto dni príde na svoje. Preto je predvianočné obdobie zvlášť vhodným časom na krátku či dlhšiu dovolenku v metropole Lombardie aj v jej krásnom okolí. Môžete ju stráviť napríklad obiehaním po sviatočných atrakciách, nákupmi na najväčšom jarmoku na svete, korčuľovaním sa nad bazénom alebo rekreačným behom v kostýme Santa Clausa. Ale popriadku…

Väčšina predvianočných a vianočných podujatí má v milánskom kalendári svoje pevné miesto a každoročne sa opakujú, a tak vám tento sprievodca (pred)vianočným Milánom môže poslúžiť aj pre budúce roky.

Minuloročný strom bol zatiaľ najvyšším v histórii mesta. Dostal dokonca meno – Vittorio. Ten aktuálny je na titulnej snímke.

To, že v Miláne sa začínajú seriózne vianočné prípravy zistíte, keď na verejnosť preniknú prvé informácie o tom, kto v tomto roku sponozoruje hlavný vianočný stromček, teda ten, ktorý stojí v strede mesta pred milánskou katedrálou. Mesto sviatočnú výzdobu nefinancuje, všetko pokrývajú sponzorské peniaze, na radnici iba odklepnú či neodkepnú projekt. Preto sa môže stať, ako sa aj stalo, že na ulici vedúcej k hradnej pevnosti sa nad hlavami chodcov namiesto klasických hviezd či zvončekov hompáľali rozžiarené sušiče na vlasy. (Bonusom bolo, že sa tu nachádzal aj dočasný presklený kadernícky salón, kde vám s progresívnym fénom vyfúkali vlasy, takže ste si v predvianočnom zhone mohli dopriať trochu relaxu a vylepšiť frizúru. Tento rok je sponzorom na Via Dante Milka, čo znamená, že lokne si síce musíte vyrobiť sami, ale zato sa v meste zadarmo natlačíte čokoládou.)

Urastenú bielu jedľu z Tirolského údolia Val di Sole zdobí 35.000 svetiel

Dosiaľ najväčší vianočný strom malo Miláno v roku 2017. Tridsaťmetrový smrek z Val di Sole zasponzoroval mediálny gigant Sky. Zdobilo ho 100-tisíc svetiel a sedemsto dekorácií. Počas tohtoročných sviatkov sa pred katedrálou týči urastená 25-metrová biela jedľa z rovnakej lokality v Trentine. Sklené ozdoby sú ladené do modra a 35-tisíc led-svetielok svieti po celý deň. Milánsky vianočný strom však nie je len na parádu. Mesto ho po sviatkoch recykluje. Z minuloročného napríklad zhoblili lavičky do jedného z nových parkov, podobný osud čaká aj aktuálnu drevinu, ktorú zatiahol taliansky finančný holding Unipol. Okrem klasického stromčeka dal Milánu aj ďalší najväčší strom v meste. Ide o svetelnú inštaláciu na výškovej budove Torre Galfa, ktorú tvorí trinásť 80-metrových svetelných reťazí zakončených hviezdou s rozmerom štyri metre. A keďže do tretice všetko dobré, Unipol pripravil ešte jednu predvianočnú atrakciu – od prvého decembra až do Vianoc sa na Palazzo dei Portici Meridionali na Piazza Duomo rozsvecuje netradičný adventný kalendár. Každý večer sa fasáda budovy trikrát zmení na filmové plátno s rozmerom 1 200 metrov štvorcových, na ktorom sa odohráva srdcervúci príbeh. Projekcia na spôsob “Hľadá sa Nemo” vo vianočnom balení približuje osud sobieho mláďatka, ktoré na Vianoce hľadá cestu domov, cez hory, cez doly až do mesta. Všetko je to krásne farebné, žiarivé, dojímavé a mierne gýčové, ako sa na Vianoce sluší a patrí 🙂

Ani jedno oko nezostalo suché pri sedovaní príbehu z adventného kalendára na fasáde historickej budovy 🙂

Jeden stromček, žiadny stromček alebo viac je viac, platí na Vianoce v Miláne na sto percent. Domáci starousadlíci si mimoriadne obľúbili bohato zdobený stromček od Swarovského v Galérii Vittorio Emanuele II. Prvýkrát sa tam zjavil pred piatimi rokmi akože taká jednorázovka. Bol ale taký nádherný (ako inak), že si ho Milánčania žiadali aj po nasledujúce roky. Oukej, povedal Swarovski, a stromček nielen že každý rok krásne ozdobí, ale pripraví aj nejaké to prekvapko. Napr. minulý rok to bol okrem iného multimediálny podstavec s obrazovkami pre zábavné selfie. Tento rok zasa pribudol kolotoč v štýle vintage a štyri stĺpy s digitálnymi interaktívnymi vychytávkami.

Bez Swarovského stromčeka by už milánske Vianoce neboli Vianocami

Prvý, kto odpálil sviatočnú atmosféru na Corso Vittorio Emanuele II. bol ale Bulgari so svojim stromčekom zo žltého kovu a množstvom led-svetielok. Zďaleka nešlo o tradičný exemplár vianočnej ihličniny, ale keď ste náhodou videli stromček tejto luxusnej značky po minulé roky, už asi viete, že si na klasiku veľmi nepotrpí. Kľúčovým slovom v Bulgariho vianočnom slovníku je zrejme “recyklácia“, keďže tento stromček Milánčania každoročne zdedia od Rimanov. Jeho premiéru môžete vidieť vždy vo Večnom meste na Trinità dei Monti. Bulgari má skrátka z dejinných dôvodov k Rímu bližšie, no a recyklácia nie je žiadna hanba.

Ak sa vám to zdá zatiaľ taká slabota, tak Miláno tento rok vytiahlo svoje eso z rukáva. Tým bol stromček od čínskeho výrobcu mobilných telefónov Huawei. Keď som sa dozvedela, že stromček na Piazza Tre Torri bude vybavený umelou inteligenciou, nevedela som, čo si mám pod tým predstavovať. Vygeneruje mi zoznam vianočných darčekov pre širokú rodinu? Nájde osvedčené recepty na vanilkové rožky?
Pravda je niekde inde. Tento výnimočný úkaz totiž analyzoval predvianočné pocity. Postup bol nasledovný: na jednom z totemov, umiestnených pod stromčekom, ale aj v obchodnom dome a námestí, ste sa po zaregistrovaní odfotili. Umelá inteligencia následne vyhodnotila pocity všetkých ľudí na snímkach a každých 15 minút sa stromček sfarbil príslušným odtieňom. Červená farba znamenala šťastie, žltá prekvapenie, biela neutrálne pocity a zelená, že idete všetkým na nervy. Nuž umelú inteligenciu nikto naobabre a čo je pravda, je pravda! Stromček ale mohli rozžiariť aj emócie na diaľku, fotku bolo možno natiahnuť na portáli sponzora a poslať.

Na pohľad nič extra, tento stromček je však vybavený umelou inteligenciou!

Ako to vyzerá, keď ďalší čínsky výrobca mobilných telefónov Oppo zmixuje ducha Vianoc s moderným dizajnom a technológiami, ste sa mohli presvedčiť v milánskej štvrti Navigli. Dvadsaťmetrový Oppo Xmas Tree mal vo vnútri schodisko vedúce na balkón, z ktorého sa z výšky deväť metrov naskytol výhľad na milánsky prístav Darsena. Zvonka zasa led panely menili farby a zoskupenia, čo zvlášť vyniklo po zotmení.

Na druhej strane prístavu konkurovala ultramodernej konštrukcii modrobiela klasika „ktorá nič nepokazí“ od producenta mliečnych výrobkov. Žiaľ, veľké biele ozdoby, ako sa ukázalo, boli obyčajné sklené gule a nie mozzarelly ako som tajne dúfala 🙂 Zato vianočná minidedinka pod stromčekom s rozprávkovými podstavičkami a klzisko vysunuté nad vodnou plochou určite nesklamalo najmenších návštevníkov! Keďže v Miláne je sneh úzkoprofilovým sortimentom, sneží len raz za iks rokov a na Vianoce takmer nikdy, santaklausové sane tu prerobili na vodný povoz. Nikto nad tým nefrfľal a všetci poslušne stáli v rade, aby sa mohli povoziť.

Malá vianočná dedinka, klzisko, stromček aj santaklausove sane na vode, to všetko na jednom mieste v prístave Darsena.

A keď už sme pri tom, v Miláne ako aj vo zvyšku Talianska nosí deťom darčeky Babbo Natale, v preklade Vianočný otecko. Je to obdoba Santa Clausa, rovnaký outfit aj identikit. Len zmena mena. Darčeky poukladá pod stromček 24. decembra večer alebo na prvý sviatok vianočný. Vyvolení jedinci si dokonca darčeky užijú niekoľkokrát. Záleží na tom, v ktorom regióne žijete a aké tradície uctievate. Na severe krajiny, hlavne vo Verone, Bresci a Bergame, nosí darčeky deťom sv. Lucia, v hornom Tirolsku a Friuli sv. Mikuláš, takmer v celom Taliansku aj striga Befana, ktorá ich na sviatok Troch kráľov nastrká do veľkej ponožky. Na Štefana sa obdarúvajú známi a priatelia. Deti dostávajú zväčša hračky a multimediálne zariadenia, alebo jednoducho všetko, čo si želajú, až na dno finančných možností rodičov, starých rodičov a ďalšieho štedrého príbuzenstva. Dospelí zas pod stromčekom často nájdu gastronomické výrobky. Darčekové koše sú veľmi obľúbené. Nie preto, že by sa Taliani snažili odbiť svoju rodinu a známych štangľou suchej salámy a lanšmídom v plechovke. Práve naopak, obdarúvajú sa luxusnými delikatesami. Veď len cena typického vianočného koláča panettone (ešte sa k nemu dostaneme) z vyhlásenej pekárne sa môže vyšplhať na sumu, ktorú by ste zaplatili za slušné značkové tenisky. Ide o to, že pre Talianov je dobré a kvalitné jedlo nedomysliteľnou súčasťou života. Viac ako futbal, aby sme sa pochopili.

Všetkým je nám už dávno jasné, že Santa Claus alias Babbo Natale sa pred Vianocami musí nutne naklonovať, aby sa stretol s čo najväčším počtom detí a vypočul si ich želania. V Miláne ho teda okrem Darseny môžete stretnúť hlavne v magickej dedinke Villaggio delle Meraviglie v krásnom parku za Porta Venezia. Tento Babbo Natale má očividne najlepší kredit, pretože k jeho domčeku stoja tie najdlhšie rady. Je tu každoročne aj kopec kolotočov, horské dráhy, stánky s vianočnými dobrotami (jeden aj s vysávačmi), čiastočne zastrešené veľké klzisko a ďalšie atrakcie, na ktorých možno zabiť fúru času, uliať sa z domácich predvianočných príprav a vyčistiť peňaženku od drobákov.

Kým jedni strávili hodinu čakaním pred domčekom Babbo Natale, iní si užívali vianočné atrakcie.

Domček Babbo Natale je aj na vianočných trhoch pod milánskym dómom, zaručene najviac ich ale nájdete na benefičnom behu Babbo Running. Pretože Vianoce sú jednoducho magické obdobie a dokážu pomiešať pohyb, dobročinnosť aj tradíciu. Toto, nazvime to „športové“ podujatie, sa koná aj v ďalších talianskych mestách. Hoci je v názve „beh“, nejde o výkony, ale hlavne o zábavu, zábavu a ešte raz zábavu plus bonusový dobrý pocit. Každý účastník dostane po zaplatení zápisného červený kostým vrátane brady, ale nájdu sa aj nadšenci, ktorí si ho vlastnoručne vylepšia, prípadne došijú či prikúpia oblečenie pre deti a domácich miláčikov. Behá sa okolo Castello Sforzesco.

Je to síce bežecké podujatie, ale netreba to preháňať, všakže 🙂

V prípade, že ste vlastníkom zimných korčuľ, v Miláne ich okolo Vianoc určite uplatníte. Ak nie, dajú sa aj požičať. Korčuľovať sa môžete už v spomínanom prístave Darsena a v parku Indro Montanelli, klzisko je tiež v úplnom centre mesta neďaleko dómu, v obchodnom centre Milanofiori, na námesti Gae Aulenti v tieni mrakodrapov, na kúpalisku Bagni Misteriosi si môžete zajazdiť dokonca na platforme nad plaveckým bazénom, a najväčšia ľadová plocha v meste je v átriu Palazzo Lombardia. Tam si počas večerného korčuľovania môžete pozrieť dobrú filmovú klasiku na veľkoplošnej obrazovke. A keď už ste sa dosýtosti vyváľali na milánskom ľade a všetkým okolostojacim dali zreteľne najavo, že Jevgenij Pľuščenko vo vás nemá rovnocenného nástupcu, zmeňte program a choďte sa pomotať na niektorý z milánskych vianočných a predvianočných trhov.

Najväčšia ľadová plocha v Miláne v átriu Palazzo Lombardia. Na sneh je počasie skúpe, ľadu je však po celom meste dostatok.

Keď tento blok čítate pozorne, istotne už viete, že top jarmokom je Artigiano in Fiera na milánskom výstavisku v Rho. Koná sa deväť dní, je zadarmo, je najväčším podujatím na svete svojho druhu a nájdete na ňom tovar vyše 3000 vystavovateľov z viac ako sto krajín sveta. Menší, no medzi Milánčanmi veľmi obľúbený je trh Oh bej, oh bej! Koná sa vždy okolo sviatku patróna mesta a názov v milánskom dialekte znamená „Aké pekné!“ Jeho pôvod siaha až do roku 1510, keď vyslanec Svätej stolice Giannetto Castiglione navštívil Miláno, aby zvýšil sympatie pre vtedajšieho pápeža Pia IV. V snahe získať si priazeň doniesol tunajším deťom množstvo hračiek a sladkostí. Tie nadšené nečakanými darčekmi radostne vykrikovali: Oh bej! Oh Bej! Tak dostal tradičný jarmok, ktorý sa tu v tom čase organizoval, toto meno. Nájsť na ňom možno množstvo remeselných výrobkov, gastronomických lahôdok aj praktických darčekov. Trh sa pôvodne konal v blízkosti Baziliky sv. Ambróza, no postupom času sa tak rozrástol, že ho usporiadatelia premiestnili a dnes zapĺňa celý okruh okolo milánskej pevnosti Castello Sforzesco.

Vianočné trhy pod milánskou katedrálou síce nemajú neformálnosť bratislavských vianočných trhov, atmosféru tirolských dediniek ani pompéznosť viedenských jarmokov a je to dobre, pretože Miláno je skrátka Miláno. Nepooblievate sa tu vareným vínom, ale môžete si tu kúpiť výborné údeniny z Norcie, betlehemy z Neapolu, praclíky, syry, medy…no a kopec krásnych zbytočností, ktoré by pod vianočným stromčekom rozhodne nemali chýbať.

Každý vianočný trh má svoju neopakovateľnú atmosféru. V MIláne na ne narazíte takmer na každom kroku.

Predvianočné obdobie je časom, keď popri všetkom zhone, nákupoch, stromčekoch srdce nečakane zatúži aj po kultúre. S benefičnými koncertami, besiedkami a podobnými podujatiami akoby sa roztrhlo vrece. Pevným bodom v kalendári Milánčanov je sviatočný koncert v dóme. Je zadarmo pre všetkých hudbychtivých záujemcov až do vyčerpania kapacity. Operné árie sa nesú aj v charakteristickej štvrti Navigli. Diváci na brehu sa môžu započúvať do spevu interpretov plaviacich sa na gondole, alebo za poplatok ich môžu sprevádzať na ďalších plavidlách.

Synonymom Vianoc je v Miláne tradičný sladký koláč s hrozienkami a kandizovaným ovocím – panettone. Priemyselne vyrábaná verzia, ktorú dostať v supermarketoch za pár eur, má len málo spoločného s remeselným panettone, ktorého cena sa môže vyšplhať aj na trojcifernú sumu. Už od novembra sa v Miláne konajú rôzne súťaže a ochutnávky cukrárenských umelcov, na ktorých prezentujú svoje výtvory. V nedeľu pred Vianocami v Galérii Vittorio Emanuele II. môžu Milánčania aj turisti zhliadnuť rekordne najväčší panettone na svete. Ten tohtoročný meral na výšku meter a pol a vážil 332 kíl. Pracovalo na ňom 6 pekárov, ktorí minuli takmer 50 kíl múky, 38 kíl masla, 25 kíl cukru, rovnaké množstvo čokolády, 22 kíl hrozienok a kandizovaných pomarančov, 15 kíl smotany, 18 kíl žĺtkov, 5 kíl medu, a 7 kíl vzácnej čokolády Ruby sfrabenej do ružova. Pochutnalo si na ňom takmer 2-tisíc prihliadajúcich.

Už v novembri sa začína skloňovať slovo panettone na každoročnej súťaži Re Panettone, na ktorej si merajú sily tí najlepší majstri pekári.

Zápis do Guinessovej knihy rekordov ale fanúšikom panettone nestačí. V tomto roku rozbehli podpisovú akciu za zaradenie tradičného milánskeho vianočného koláča medzi nehmotné dedičtvo ľudstva UNESCO. Ak sa chcete zapojiť, nech sa páči. Veď pizza už tam je, bolo by načase zapísať aj niečo sladké.

Možno to už viete, a ak neviete, teraz sa to dozviete, že nie všetci Taliani zdobia na Vianoce stromčeky, respektíve nie všetci ich považujú za prioritu. Spoločnosť na Apenínskom polostrove sa totiž polarizuje na „stromčekárov“ a „betlehemárov”. Príslušníci druhej skupiny však nestavajú len miniatúrne makety jasličiek, ale rozmerné modely dediniek, mestečiek a lesov, často s pohybujúcimi sa postavičkami a zložitými mechanizmami, ktoré zapracú polovicu obývacej plochy. Betlehemy v slovenských kostoloch, na ktoré sa chodia pozerať celé dediny, sú niekedy len slabou imitáciou toho, čo si vo svojej obývačke dokáže zostrojiť zanietený Talian zasiahnutý duchom Vianoc. Betlehemy sú skrátka vážna vec a v Taliansku majú dlhú tradíciu siahajúcu až k sv. Františkovi z Assisi. Jestvujú tu významné dielne na ich výrobu a rozdielne „betlehemárske“ školy, ako janovská, boloňská či svetoznáma neapolská, ktorá do historického kontextu zaraďuje aj postavičky súčasných osobností, ako futbalistov, politikov či iné celebrity. Preto sa ani Miláno neobracia betlehemom chrbtom. Jasličky komplet vyrobené z chleba mohli obdivovať návštevníci Galérie Vittorio Emanuele II., plávajúci betlehem v životnej veľkosti zas na kanáli Naviglio Grande.

Floating Nativity alebo Ježiško sa narodil… v milánskej štvrti Navigli. Netradičný betlehem plávajúci na hladine Naviglio Grande oproti kostolu Santa Maria delle Grazie al Naviglio zobrazuje betlehemský výjav zasadený do typickej scenérie tejto štvrti v čase jej najväčšieho rozkvetu, keď sa to tu len tak hemžilo remeselnými dielničkami všetkého druhu. 

Úplne nakoniec vás zavediem za milánske humná do neďalekého mestečka Melegnano. Tu totiž žije rodina Gogliovcov, ktorí svoj príbytok už celé desaťročia menia na vianočný dom Babbo Natale. Všetko dobrovoľne, zadarmo, z čistého nadšenia pre magický vianočný čas. Na ich bohato osvetlený dom s množstvom dekorácií, ktoré sú z roka na rok bohatšie, sa chodia pozerať ľudia z celého Talianska. Ako mi Massimiliano Goglio ochotne prezradil, všetko to začalo v roku 1982, keď na fasádu domu umiestnil klasický pár svetelných reťazí. Vášeň pre vianočnú výzdobu ale rástla, až sa z nej stalo celoročné hobby, do ktorého zasvätil aj svoju manželku Annalisu. V tomto roku zdobí ich dom 483 448 led svetiel (viete si to predstaviť, takmer pol milióna svetiel?), ktoré ovláda cez počítač.

Výzdoba domu Babbo Natale v mestečku Melegnano je prepracovaná do najmenšieho detailu (credits lacasadibabbonatale.com)

Keďže sú na inštaláciu len dvaja, s umiestňovaním prvých dekorácií začínajú už v auguste. Odzdobovanie zas trvá od 7. januára až do marca. V plnej kráse žiari domček každodenne od 7. decembra do 6. januára od 17.00 do 22.00. Inšpiráciu čerpá Massimilano v severskej tradícií šmrncnutej talianskym dizajnom. Nejde pritom o obyčajné blikajúce amatérske ozdoby z čínskeho supermarketu, ale profesionálne led osvetlenie so špeciálnou technológiou. Projekt študuje po celý rok do najmenšieho detailu. Priznám sa, že ma najviac zaujímalo, ako dosiahne, že sa mu reťaze nepomotajú, keďže každý obyčajný smrteľník pri výzdobe vianočného stromčeka strávi najviac času paralelným hromžením a bezbrehým zúfalstvom z pomotanej ani nie dvojmetrovej šnúry so sviečkami. Svoj gríf do detailov neprezradil, priznal však, že má na to vlastnú metódu a všetky svetlá sú precízne uložené a katalogizované. Celú tú nádheru aj ostatné informácie si môžete pozrieť na stránke venovanej tomuto nezvyčajnému dielu.

Krásne Vianoce! Buon Natale!

Pin It on Pinterest

Share This