Miláno považujú mnohí za šedivé a chladné, a predsa je jedným z najromantickejších miest na svete. Aj keď možno svoje horúce srdce skrýva pod rúškom každodennej hektiky, v ktorej na prvý pohľad nie je miesto pre city, toto mesto má romantiku v krvi. Teda lepšie povedané vo svojej anatómií.

Milánske centrum má totiž tvar srdca. Starobylé hradby z čias španielskej nadvlády, tzv. „Cerchia dei Bastioni“ opisujú trochu kostrbatý, no určite rozpoznateľný symbol lásky. Podľa málo známej legendy vôbec nejde o náhodu. Do tvaru srdca dal opevnenie zámerne postaviť španielský kráľ Filip III. ako dar pre svoju nastávajúcu Margarétu Habsburgskú. Milá pozornosť pravdepodbne zafungovala, keďže manželka mu za svoj kratučký život porodila osem detí. Zomrela ako 27-ročná, a čo bolo na tie časy pomerne nezvyčajné, panovník sa už viac neoženil. O desať rokov neskôr sa sám pobral na druhý svet za svojou milovanou polovičkou. A Milánčanom ostala navždy spomienka na ich nehynúcu lásku. No, ak toto nie je čistá romantika…

Ktoré iné mesto sa môže pochváliť centrom v tvare srdca?

História tohto mesta je plná šťastných i menej šťastných príbehov lásky. Spomeňte si napríklad na zúfalú Carlinu, ktorá dodnes blúdi po terasách milánskeho dómu a zjavuje sa na fotografiách svadobčanov, či na bohatého, no krutého janovského obchodníka Tommasa Marina, ktorý stratil hlavu pre mladučkú Aru. Palác Marino, dôkaz jeho citov, dodnes stojí oproti divadlu La Scala. No nie je jediným dielom, ktoré vzniklo ako dôsledok milánskych love-stories. Aj známy obraz Dáma s hranostajom od Leonarda da Vinciho má romantický background. Žena na obraze je totiž Cecilia Gallerani, vzdelaná a vznešená Milánčanka, milenka panovníka Ludovica Sforzu a matka ich spoločného syna Cesara. Sforza dal obraz pôvodne namaľovať ako dar pre kráľa Mateja Korvína, no očarený krásou a dokonalosťou diela i objektu sa ho nedokázal vzdať a zavesil ho na stenu v svojom príbytku.

Ponte delle Sirenette fungoval ako predpotopná zoznamka a aj dnes je obľúbeným cieľom zamilovaných párov.

Najobľúbenejším miestom stretávania bol v minulosti Ponte delle Sirenette – Most morských panien, ktorý fungoval ako akási predpotopná zoznamka. Kým mládež tu nadväzovala nezáväznú konverzáciu s perspektívou ľúbostného vzťahu, zadané paničky pohoršene odvracali zrak od kypro tvarovaných sôch. Most, ktorý odvtedy už zmenil svoje miesto a nájdete ho v Parco Sempione (celá história v tomto článku) je aj v súčasnosti métou zaľúbených dvojíc. Traduje sa, že ak sa na tomto moste pobozkáte, zaistíte si vernosť svojho partnera.

Most nad kanálom Naviglio Grande – romatika ako vyšitá… pardón uštrikovaná

Netreba však pátrať v dávnej minulosti, aby sme metropole Lombardie vrazili romatický punc. Miest na poetické prechádzky vo dvojici je viac ako dosť. V ich klasifikácií vychádza takmer bezkonkurečne na prvom mieste štvrť navigli – charakteristická mestská časť v okolí plavebných kanálov. Napríklad Naviglio Grande ponúka desiatky útulných vinární, kaviarničiek a reštaurácií všetkého druhu, no aj malebné nádvoria s ateliérmi domácich umelcov. Hlavne v letnom období ovláda štvrť nočná „movida“, ktorá je všetko len nie tichá a romantická, no cez deň i večer mimo hlavnej sezóny si svoje miestečko nájde každý zaľúbený pár.

Najromantickejším miestom je štvrť Navigli, čo by kameňom dohodil od centra mesta.

Menej rušná je promenáda pri susednom Naviglio Pavese. Pestrofarebný a bohémsky ráz jej dodávajú výstavy miestnych výtvarníkov predávajúcich svoje diela. Na objednávku aj niečo narýchlo zhotovia. Takisto milánsky prístav Darsena, v ktorom sa oba toky stretávajú, ponúka pôvabné miestečká pre romantické duše. Aj keď sa nachádza v centre, podľa prieskumov patrí k najtichším častiam mesta.

Ďalší z vodných tokov, Naviglio Martesa je úplne iná káva. Bez komerčných lákadiel, barov a lokálov, uprostred takmer vidieckej prírody, a pritom dostupný hromadnou dopravou. Priezračná voda aj divo rastúce figovníky tvoria malebnú kulisu pre dlhé prechádzky ruka v ruke, alebo – prečo nie – aj na bicykli (v tom prípade s rukami na riadidlách). Hrkútajúc si nežné nezmysly sa môžete po niekoľkokilometrovej hrádzi dostať až do vzdialeného mestečka Gorgonzola, ktoré dalo svetu úžasný rovnomenný syr.

Vidiecky a čarovný charakter nábrežia pri Naviglio Martesana.

Dobrou voľbou sú aj brehy kanálov na južnej periférií, napr. v okolí Chiesa di San Cristoforo. Keď sa odfotíte na mostíku s malebným kostolíkom v pozadí, vaši priatelia vám len veľmi ťažko uveria, že o pár metrov ďalej pulzuje rušná premávka na šesťprúdovom vnútornom obchvate. Pre tých, ktorí sú odhodlaní do romantickej schôdzky investovať viac, je tu nefalšovaná milánska gondola ako stvorená na vyznania lásky a iné nehynúce momenty.

Chiesa San Cristoforo sú pôvodne dva kostoly. Tu naozaj stratíte dojem, že ste v modernej a rušnej európskej metropole.

Romantiku nájdete v Miláne aj na koľajniciach. Konkrétne v električke ATMosfera. Ide o vozeň historickej súpravy premenený na pôvabnú reštauráciu, v ktorom môžete nielen nasýtiť svoj žalúdok, ale aj oči. Počas večere, a najnovšie aj o čosi lacnejšieho víkendového brunch-u, si užijete prehliadku najkrajších častí mesta. Je všeobecne známe, že láska nielenže hory prenáša, ale prechádza aj cez žalúdok, a tak keď niekde medzi prípitkom a dezertom vytiahnete prsteň, účinok je zaručený! S rezerváciou je dobré sa poponáhľať, lebo záujem je veľký. Aj naoko chladní Milánčania sú totiž veľkí romantici.

Okolo sviatku sv. Valentína striehne srdiečková výzdoba na každom kroku.

U svojej polovičky určite zabodujete, ak sa spolu vyberiete do starých uličiek štvrte Brera. Hlavne pokiaľ ste umelecké duše. Narazíte tu totiž nielen na príjemné reštaurácie a vinárničky, ale aj najväčšiu milánsku obrazáreň, ktorú Taliani hrdo prirovnávajú k parížskemu Louvru. Práve tu sa nachádza jeden z najromantickejších obrazov všetkých čias „Bacio“ (bozk) od Francesca Hayeza. Maľba patrí k najobľúbenejším a najfotografovanejším zo všetkých vystavených diel, a preto by chýbať ani vo vašom albume.

Nenechajte si ujsť pohľad na jedno z najromantickejších diel, ak chcete, každú prvú nedeľu aj zadarmo.

od polovice januára útočia z vitrín i pultov obchodov tisícky plyšových macíkov, vankúšov či bonboniér s vyznaniami lásky. Nech už je váš názor na tento sviatok akýkoľvek, pravdou je, že mäkký plyšák so srdiečkom na brušku si nájde miesto v každej domácnosti, a bolo by chybou nevyužiť aj čo-to z valentínskej ponuky reštaurácií, múzeí či turistických atrakcií. (Aby ste boli v obraze, odporúčam vám sledovať moju fb stránku, kde pravidelne publikujem aktuality, zaujímavosti a užitočné info). Nezáleží na tom, či ste svoju polovičku už našli alebo ste “štastne nezadaní”. Miláno je síce romantické, no je zároveň aj nepísaným hlavným mestom “single”. Jednočlenné domácnosti tu prevažujú nad rodinami a k oltáru sa Milánčania tiež veľmi nehrnú. Priemerný vek mladomanželov je 40 rokov.

Pin It on Pinterest

Share This